Från traditionellt till kreativt när ettorna fick surfplattor

27 aprEn tidningsartikel om surfplattor till elever i årskurs ett väckte forskaren Karin Jönssons intresse. Eftersom de yngre barnens läsning är Karins forskningsområde blev hon nyfiken och besökte skolan. Så startade projektet ”iPad som digitalt verktyg i läs- och skrivundervisning i tidiga skolår” som löper under tre år.

FRAMTIDENS LÄRANDE 2012

Framtidens lärande 2012

Skolverkets program

Träffa oss på konferensen Framtidens lärande 2012 under 15-16 maj. Besök vårt seminarium om kollegialt lärande. Delta i inspirationsmöten om hur it kan användas i undervisning i matematik, svenska och NO.

Framtidens lärande 2012

Om konferensen

Konferensen Framtidens lärande äger rum den 14-16 maj 2012 i Nacka strand. Det är en mötesplats för alla som är drivande i skolans digitala utveckling. Skolverket är medarrangör. Kom och hälsa på oss i monter M:4!

Framtidens lärande 2012

Anmälan

Här gör du din anmälan till konferensen Framtidens lärande. Om du har frågor om anmälan eller allmänna frågor om konferensen kan du maila till framtid@diu.se

NOTERAT

Flicka med förstoringsglas

Studier och rapporter

Svenska och internationella studier och analyser om it i skolan.

Spetsa it-kompetensen

Kostnadsfritt material för dig som vill bli bättre på pedagogisk it-användning.

Omvärldsbloggen

Omvärldsbloggen

Stefan Pålsson bloggar om it i skolan - Sverige och internationellt.

It i skolan på twitter

Håll dig á jour med it skolan. Följ @itiskolan på twitter.

It i skolan

Skolverket stödjer kreativ och kritisk it-användning. Vi erbjuder stöd och stimulans för att förskolor, skolor och vuxenutbildning ska kunna använda it på ett genomtänkt sätt.

KALENDARIUM