Röster från lärarkonferenserna
Det är bra att kraven ökar!
Det är bra med en mer detaljerad betygsskala!
Det blir tydligare för eleverna med färre program som avviker från den nationella strukturen!
Jag ser fram emot att historia blir gymnasiegemensamt ämne!
Det här är några kommentarer om gymnasiereformen från lärare som deltagit i de konferenser som just nu pågår.
Vafaa Folkesson, Jens Öberg och Eva Hallstensson är alla gymnasielärare med lite olika förväntningar på den nya gymnasieskolan. Vi frågade hur de ser på reformen och hur de tror att deras arbete kommer att påverkas.
Positivt med lärarlegitimation
Vafaa Folkesson är lärare i ekonomiska ämnen och juridik på Donnergymnasiet och Mikael Elias teoretiska gymnasium. Hon tycker att det är bra att kraven ökar och att eleverna ska ha godkänt i flera ämnen jämfört med idag innan de börjar gymnasieskolan. Det är också bra att introduktionsprogrammen finns för dem som inte är godkända.
- Att kraven på lärarna ökar och att vi får en lärarlegitimation är också positivt, säger Vafaa Folkesson.
Som ett minus ser hon att programmets högskoleförberedelse kan skrämma bort vissa elever:
- Alla ekonomiska yrken kräver inte högskolbehörighet, redovisningsekonom till exempel, säger Vafaa Folkesson, som tror att högskoleförberedelsen i vissa fall kan skrämma bort en del elever.
- Jag tycker att det är bra att historia blir ett gymnasiegemensamt ämne, säger Eva Hallstensson som är lärare i svenska, historia och estetisk verksamhet på Ester Mosessongymnasiet.
Hon ser fram emot att undervisa i historia, något som hon inte har gjort på fem år. Däremot är hon orolig för att hon kommer att få undervisa mindre i svenska.
- Kommer jag att få undervisa i svenska enbart i årskurs ett i fortsättningen, funderar hon och syftar på att en mängd yrkesprogram får elever som, ifall de vill läsa mer svenska, i princip måste göra det på bekostnad av något yrkesämne.
Bra mix i svenska 1
Samtidigt tycker Eva Hallstensson att svenska 1 har blivit bra.
- Man har tagit godbitarna från svenska b och gjort en bra mix i svenska 1, säger hon.
Jens Öberg är lärare i samhällskunskap, historia och filosofi på Donnergymnasiet. Han tycker att det är bra att gymnasieskolans utbud blir tydligare för eleverna när de specialutformade programmen försvinner.
Jens Öberg tror att examensmålen och den tydligare styrningen av gymnasieskolan kommer att minska den professionella friheten.
- Planeringsarbetet blir nog inte lika fritt som idag, säger han och fortsätter:
- Men den största skillnaden i mitt dagliga arbete tror jag blir den nya betygsskalan. Den tar det nog ett tag att sätta sig in i.
Förberedda
Vafaa Folkesson, Jens Öberg och Eva Hallstensson känner sig förberedda för den nya gymnasieskolan.
- På min skola jobbar vi mycket med reformen och jag har sett Skolverkets filmer säger Vafaa innan hon går iväg till seminariet om ekonomiprogrammet.
- På min skola har vi jobbat med ämnen och kurser. Nu efter konferensen har jag fått en helhetsbild av reformen och blivit klar över vad det nya är, berättar Eva Hallstensson.
För Jens Öberg har dagen innehållit mycket repetition eftersom de varit aktiva på skolan.
- Men det har varit intressant, särskilt att få veta mer om inriktningarna, säger han.
Skolverkets konferenser för lärare om den nya gymnasieskolan fortsätter under vintern och våren. Från och med februari anordnar Skolverket konferenser om introduktionsprogrammen och om de gymnasiegemensamma ämnena. Mer information finns på
skolverket.se/gy2011.
Text: Ulrika Hallin
Foto: Andreas Nyberg

