Vägar till behörighet

Många lärare undervisar i ämnen som de formellt sett inte är behöriga i. För att kunna fortsätta att undervisa och i vissa fall sätta betyg även efter 1 december 2013/1 juli 2015 finns flera alternativ.

Lärarlyftet II

Lärarlyftet II är regeringens satsning för att ge lärare behörighet i de ämnen de undervisar i. Lärarlyftet innehåller också speciallärarutbildning med inriktning mot utvecklingsstörning och kurser för fritidspedagoger i praktisk-estetiska ämnen. Lärarlyftet pågår fram till 2015.

Lärarlyftet II

Komplettera till lärarexamen

Obehöriga lärare som vill komplettera till lärarexamen kan också vända sig till flera högskolor och universitet runt om i landet. De har ett särskilt projekt, Vidareutbildning för lärare (VAL).  
VAL

Utländsk lärarexamen

Om du har utländsk lärarexamen finns det möjlighet att komplettera din utbildning så att du blir behörig att undervisa i Sverige. Mer information finns här:
ULV

Lärarutbildning

För att få en lärarlegitimation så måste du först och främst ha en lärar- eller förskollärarexamen.

Här kan du se vilka utbildningar som finns för dig om vill skaffa dig en sådan examen:

antagning.se

studera.nu

Senast granskad: 2012-11-20
Innehållsansvar: Professionsutvecklingsenheten