Grundskoleutbildningen
Inom grundskoleutbildningen finns fyra skolformer: grundskolan, grundsärskolan, sameskolan och specialskolan.
Grundskolan
Betyg ges i årskurs 8 och 9. En ny betygsskala A-F införs från och med läsåret 2011/2012. I årskurs 8 ges terminsbetyg i slutet av höst- och vårterminen. I årskurs 9 ges terminsbetyg i slutet av höstterminen och slutbetyg i slutet av vårterminen. Det är med slutbetyget som man söker in till gymnasieskolan. Elever som går i årskurs 9 läsåret 2011/2012 kommer vara sista elevkullen som får betyg enligt den gamla betygsskalan (Godkänd, Väl godkänt, Mycket väl godkänt).
Betygsstegen har sex betygssteg A, B, C, D, E och F. A-E står för godkända resultat och F står för ej godkänt resultat. Om en elev haft stor frånvaro och betyg inte kan sättas då det inte går att bedöma elevens kunskaper sätts ett streck (-) i betygskatalogen. Betyget F och streck ska dock inte användas i grundsärskolan eller gymnasiesärskolan.
Grundsärskolan
Eleverna ska efter avslutad grundsärskola få intyg om den utbildning de gått igenom.
Om en elev eller elevens vårdnadshavare begär det, ska intyget kompletteras med ett allmänt studieomdöme. Studieomdömet ska avse elevens möjlighet att bedriva studier.
Om en elev eller elevens vårdnadshavare begär det, ska betyg sättas i grundsärskolans ämnen
- i slutet av varje termin från och med årskurs 6 till och med höstterminen i årskurs 9, och
- när ett ämne har avslutats.
Som betyg ska någon av beteckningarna A, B, C, D eller E användas. Högsta betyg betecknas med A och lägsta betyg med E.
För den elev som inte uppnår kraven för betyget E, ska betyg inte sättas i ämnet.
Sameskolan
För sameskolan gäller samma regler för bedömning och betyg som för grundskolan.
Eleverna i grundskolan får terminsbetyg från och med årskurs 8. Från 2012 kommer eleverna få terminsbetyg från och med årskurs 6.
Slutbetyg utfärdas i slutet av vårterminen i årskurs 9.
Betygsstegen A, B, C, D och E är godkända betyg. Betyget F innebär att eleven inte nått godkänt resultat. Streck sätts om elevens kunskaper inte kan bedömas därför att eleven varit frånvarande.
Specialskolan
Barn som på grund av sin funktionsnedsättning eller andra särskilda skäl inte kan gå i grundskolan eller grundsärskolan ska tas emot i specialskolan om de
- är dövblinda eller annars synskadade och har ytterligare funktionsnedsättning,
- i annat fall än som anges i 1 är döva eller hörselskadade, eller har en grav språkstörning.
Specialskolan består av 10 årskurser.
Elever i årskurs nio eller tio
Grundskolan
För de elever som går i årskurs 9 i grundskolan under läsåret 2011/12 gäller fortfarande Lpo 94 och de tidigare kursplanerna. Elevernas kunskaper ska bedömas utifrån de tidigare betygskriterierna och betygssättas med MVG, VG och G.
Grundsärskolan
För de elever som går i årskurs 9 i grundsärskolan eller inriktningen träningsskolan under läsåret 2011/12 gäller fortfarande Lpo 94 och de tidigare kursplanerna. Elevernas kunskaper ska bedömas utifrån de tidigare betygskriterierna och eventuellt betygssättas med VG och G.
Specialskolan
För de elever som går i årskurs 10 i specialskolan under läsåret 2011/12 gäller fortfarande Lpo 94 och de tidigare kursplanerna. Elevernas kunskaper ska bedömas utifrån de tidigare betygskriterierna och betygssättas med MVG, VG och G.
Sameskolan
Sameskolan är en sexårig skolform och har därför inga elever i årskurs nio.
