Examensmålet
Ämnen i relation till examensmålet
– samverkan i programarbetslaget
Examensmålet ska ligga till grund för planeringen av utbildningen och undervisningen från elevernas första dag på programmet. Syftet med utvecklingspaketet är att arbetslaget ska skapa en gemensam grund för hur man kan använda examensmålet i undervisningen i en klass eller grupp. Materialet kan också bidra till ökad samsyn om programmet och ökat samarbete i arbetslaget.
Det fullständiga utvecklingspaketet hittar du som pdf i högerspalten.
Innehåll
Arbetsmaterial:
- Examensmål för programmet.
- De aktuella ämnesplanerna.
- Den egna undervisningsplaneringen.
Syftet är att arbetslaget diskuterar materialet och hittar samverkansformer som stärker känslan för programmet och dess karaktär. Utvecklingspaketet ger stort utrymme för egna reflektioner och diskussioner i grupp utifrån examensmålet för programmet, de aktuella ämnesplanerna samt lärarnas individuella planeringar. Man kan dela upp materialet på flera möten, vissa uppgifter löser varje deltagare enskilt men det mesta arbetet gör man tillsammans.
Utvecklingspaketet fokuserar på examensmål och ämnesplaner. För att sätta in dessa föreskrifter i styrkedjans hela sammanhang finns det en redogörelse för styrkedjan i pdf-filen. Där finns också ett antal bestämmelser som reglerar bland annat samverkan inom skolan och med samhället i övrigt.
Förslag på tidplan
Arbetslaget bestämmer om man ska arbeta med utvecklingspaketet vid flera tillfällen eller mer sammanhängande, till exempel under en fortbildningsdag.
Målgrupp
Samtliga lärare som undervisar i klassen eller gruppen samt rektorn för programmet.
Arbetsgång
1. Välj ut några formuleringar var ur programmets examensmål som ni vill diskutera. Det kan till exempel vara formuleringar om programmets karaktär och om innehåll som berör flera ämnen.
2. Berätta för varandra vilka formuleringar ni valt och varför och välj gemensamt ut några att arbeta vidare med.
3. Diskutera formuleringarna utifrån dessa frågor:
- Vad betyder formuleringarna för var och en?
- Hur synliggör vi dem i undervisningen nu?
- Hur kan vi tillsammans utveckla arbetet med att synliggöra dem mer i vår undervisning?
4. Utgå från diskussionen och skriv ner hur ni vill arbeta för att stärka samverkan på programmet. Utgångspunkten är ämnesplanen i det egna ämnet.
- Vad behöver jag tänka på för att undervisningen i mitt ämne ska bidra till examensmålet? Vilka delar av examensmålet har mitt ämne särskilt ansvar för?
- Hur ska vi samverka kring examensmålet i fortsättningen?
- Hur ska vi samverka med till exempel det lokala programrådet, företag samt högskolor och universitet?
- Hur ska vi följa upp och utvärdera vår samverkan kring examensmålen?
5. Redovisa förslagen.
6. Arbeta fram en plan för det fortsatta arbetet kring genomförande och utvärdering av det gemensamma arbetet med examensmålen.
