# 4 av 5   << Första  |  < Föregående  |  Nästa >  |  Sista >>
  Yrkesvux - andra halvåret 2009
Redovisning av uppdrag att förbereda och genomföra insatser inom yrkesvux
  Sammanfattning 2: Regeringen beslöt den 11 december 2008 (U2008/8186/SV) att ge Skolverket i uppdrag att förbereda informationsinsatser och handläggning av ansökningar från kommuner eller kommuner i samverkan som ville delta i satsningen på yrkesvux.

Skolverket skulle även medverka till en anpassning av kurser i svenska i samband med yrkesutbildning för studerande som inte har svenska som modersmål. I uppdraget ingick även att genomföra uppföljnings- och utvärderingsinsatser samt att bedöma den fortsatta utvecklingen av satsningen.

Av uppdraget framgick att Skolverket skulle lämna rapport den 1 oktober 2009 för verksamhet det första halvåret samt den 1 april 2010 för verksamhet under andra halvåret 2009

  Sökord: Yrkesvux, Vuxenutbildning, Yrkesutbildning
  Ämnesord: Utbildningar, ämnen, kurser, Vuxenutbildning
  Serie: Regeringsuppdrag
 
Pris: Gratis
Utgiven år: 2010
Antal sidor: 24
(Finns endast som pdf-fil.)
 
Rapporten i pdf format . [ 224 KB ]   Rapporten i pdf format
  Länkadress: http://www.skolverket.se/publikationer?id=2370
  Tipsa om Publikationen
   Facebook     Twitter     E-post