16 februari: Tid och planering är A och O när hela utbildningsområdet ska reformeras. I tre steg ska Skolverket informera och utbilda alla inom skolan som berörs av förändringarna.
Helhetssyn och skolsamarbete ger trygga barn i Tjörns kommun och lärare om bästa tipsen för jämställdhet i skolan. Det är något ur innehållet i marsnumret.
Här finns nyheter och bakgrundsmaterial och här har du möjlighet att lämna synpunkter och diskutera de förslag som Skolverkets arbetsgrupper lämnar.
Arbetet med de stora förändringarna i grundskolan är i full gång på Skolverket. Skolverket ska även utarbeta kunskapskrav för godtagbara kunskaper och kunskapskrav för betygsstegen A, C och E för de skolformer där betyg sätts.
Här hittar du de regeringsuppdrag Skolverket redovisat hittills i år. Du kan ladda ned dessa som PDF-filer.
Ett intensivt år där Skolverket bedrivit ett omfattande arbete med förberedandet av förändringar inom för-, grund- och gymnasieskolan och inom vuxenutbildningen.
Skolverket ställer sig i huvudsak bakom e-delegationens förslag men vill uppmärksamma att det pågår flera projekt av "e-förvaltningskaraktär" inom utbildningssektorn och behovet av samverkan är stort.
Skolverket har beslutat att beloppen i riksprislistan för 2009 ska gälla även det första halvåret 2010. Den nya föreskriften tillämpas från den 1 januari 2010.
I tre steg ska Skolverket informera och utbilda alla inom skolan som berörs av förändringarna.
Till den 9 februari tar Skolverket emot synpunkter på remissen om övergångsregler för riksprislistan.
Skolverket styr, stödjer, följer upp och utvärderarkommuners och skolors arbete med syftet att förbättra kvaliteten och resultaten i verksamheterna.Läs mer