Logotyp för Skolverkets nyhetsbrev.

Elever ska garanteras en digital kompetens

elever i datasal

2007-04 - Det ska säkerställas att svenska barn och ungdomar utvecklar en digital kompetens. Det anser Skolverket som tillsammans med Myndigheten för skolutveckling och KK-stiftelsen ska se över hur detta på bästa sätt ska ingå i undervisningen.

 

EU-kommissionen har nyligen listat åtta nyckelkompetenser för ett livslångt lärande. En av kompetenserna är digital kompetens. Jan Schierbeck, undervisningsråd på Skolverket, är med i en projektgrupp som ska reda ut hur kompetensen ska ingå i undervisningen i alla skolformer. I arbetet deltar även Myndigheten för skolutveckling och KK-stiftelsen. Projektgruppen ska också försöka konkretisera begreppet digital kompetens. Utgångspunkten är den definition som EU-kommissionen har tagit fram.
- Digital kompetens är ett vitt begrepp som handlar om många olika saker. Allt ifrån att kunna hantera en dator eller en mobiltelefon och dess programvaror till att ha en kritisk och reflekterande attityd till IT, säger Jan Schierbeck.

Hur ska det synliggöras?

Projektgruppen ska ta ställning till hur och var digital kompetens ska bli synligt. Ska det stå formulerat i alla kursplaner eller i läroplanen? Eller ska det bli ett eget ämne?
- Vi är redan ganska eniga om att digital kompetens inte ska vara ett eget ämne, menar Jan Schierbeck. Det är bättre att det skrivs in i styrdokumenten eftersom kompetensen är så specifik för olika ämnesområden. Inom samhällskunskap kan det handla om att utveckla ett källkritiskt tänkande medan det i ett teknikämne kan innebära att lära sig ett program för att göra avancerade ritningar.
Jan Schierbeck betonar att det viktiga är att det blir ett naturligt inslag i undervisningen och inte några luddiga formuleringar som bara skrivs in för sakens skull. Han anser också att det är viktigt att skolorna inte ser det som att de bara ska köpa in fler datorer och på det viset garantera eleverna en digital kompetens.
- Skriver vi in det på ett bra sätt i styrdokumenten blir det en fingervisning om hur lärarna ska arbeta med detta.
Projektgruppen tittar också på andra länder som har skrivit in digital kompetens i sina läroplaner.

Viktigt av flera skäl

Varför är det då så viktigt att barn och ungdomar garanteras denna kompetens i skolan? Jan Schierbeck ser främst tre skäl.
- Både arbetslivet och högskolestudier förutsätter en digital kompetens. Det är också viktigt ur ett medborgerligt perspektiv eftersom allt fler av våra rättigheter och skyldigheter i samhället utförs med hjälp av digitala verktyg, till exempel bankärenden, söka arbete, kontakt med myndigheter och rösta i allmänna val. Vi diskuterar dock om detta ligger inom skolans uppdrag.

Bättre resultat

Ett tredje skäl enligt Jan Schierbeck är att digital kompetens har betydelse för elevernas resultat. Forskning visar att IT kan hjälpa elever att nå målen. KK-stiftelsen gjorde en undersökning förra året som visar att elevernas och lärarnas tilltro till IT-tekniken ökar hela tiden. 75 procent av eleverna tycker att de har stor nytta av IT i skolarbetet och 60 procent av lärarna anser att IT är ett bra pedagogiskt verktyg. Hur användandet av IT påverkar lärprocessen finns det viss forskning kring men det behövs mer kunskap.
För i stort sett alla elever är IT en naturlig del i deras liv. Det handlar inte bara om teknik utan också som ett självklart verktyg för kommunikation och samhörighet. Det är viktigt att skolan förstår hur lärprocessen påverkas för den generation som har fötts in i IT-världen.
Text: Kristin Lindqvist

Senast granskad: 2007-04-02

Innehållsansvar: Informationsenheten