Ansökan om bidrag för matematik
Syftet med matematiksatsningen är tvådelad. Kvaliteten i undervisningen ska höjas och slutmålet är att fler elever ska gå ut grundskolan med minst betyget Godkänd i matematik.
- Det här är en chans för skolhuvudmän att ansöka om pengar för stöd till lokalt utvecklingsarbete i matematik, säger Anders Palm, projektledare för matematiksatsningen på Skolverket.
![]() |
De som kan ansöka om bidraget till matematiksatsningen är samtliga skolhuvudmän i grundskola, sameskola, särskola och specialskola för år 1-9. Den här gången är det antalet elever som omfattas av utvecklingsprojektet som sätter ramarna för hur stort bidraget till huvudmännen blir.
- De huvudmän som beviljas bidrag kommer att få 3000 kronor per elev. Men man måste även lämna en ekonomisk redovisning för hur man tänker använda pengarna, säger Anders Palm.
Skolverket beviljar pengar för tre typer av utvecklingsprojekt; metodutveckling, pedagogisk utveckling och fördjupade ämneskunskaper och huvudmännen avgör själva vilken eller vilka typer av utvecklingsprojekt man vill satsa på. Skolverket kommer att sprida insatserna mellan de tre delarna när pengarna fördelas.
Ansökan
Huvudmännens ansökan ska ta sin utgångspunkt i kursplanen i matematik. Innan man skriver sin ansökan ska man fundera kring frågor som: Hur ska eleverna öka sin måluppfyllelse? Vilket matematiskt innehåll vill vi arbeta med? Hur tänker vi förbättra kvaliteten i undervisningen?
För att ansöka om pengar till ett utvecklingsprojekt ska man ladda ner tre dokument från Skolverkets hemsida; riktlinjer för hur ansökan går till, skolhuvudmannens ansökan och bilagan där de projekt som skolhuvudmannen vill ansöka om medel för ska beskrivas.
Varje skolhuvudman får bara lämna in en ansökan men den kan innehålla flera olika projekt. Då beskriver man varje projekt i en egen bilaga.
- Det innebär till exempel att stora huvudmän kan identifiera olika typer av behov i olika delar av sin verksamhet och sedan beskriva sina utvecklingsprojekt i varsin bilaga. Dock lämnar man bara in en samlad ansökan, säger Anders Palm.
Ansökan ska skickas till Skolverket digitalt och per post. Orsaken är att det dels krävs en juridisk bindande papperskopia och dels en digital version för att enklare kunna föra statistik över de inkomna ansökningarna.
- Det är avgörande att skicka in både en ansökan digitalt och en per vanlig post samt att bara använda de tre dokument som ligger på Skolverkets hemsida, säger Anders Palm. Eventuella egna bilagor kommer vi inte att ta hänsyn till.
Utvärdering och uppföljning
Skolverket ska utvärdera statbidragets effekt efter vilka faktorer som ökar måluppfyllelsen i olika sammanhang. Skolverket kommer därför att bevilja bidrag till huvudmän med olika förutsättningar, geografisk spridning och åldermässig spridning av eleverna.
- Vi ska fördela statsbidraget brett så att vi får syn på olika huvudmän som har olika förutsättningar men kanske väljer att arbeta på liknande sätt, säger Anders Palm.
Sista ansökningsdag är fredagen den 26 juni och sedan börjar projektgruppen läsa igenom ansökningarna och under augusti kommer besked att ges till de huvudmän som ansökt om bidrag.
- En enskild huvudman kommer inte med nödvändighet att få hela sin ansökan beviljad, utan vi kan komma att bevilja delar av en ansökan, säger Anders Palm. Därför är det viktigt att varje utvecklingsprojekt beskrivs på en egen bilaga.
Kort efter nyår kommer Skolverket kommer att gå ut med en förfrågan till alla de huvudmän som blivit beviljade projektmedel om hur de använt pengarna.
- Pengarna måste användas under 2009 och det innebär att man detta år har ungefär en termin på sig att använda pengarna. Orsaken till det är att statsbidragen fördelas per kalenderår, säger Anders Palm.
Eftersom Skolverket ska utvärdera bidraget effekter är det viktigt att skolhuvudmännen i sin ansökan kan tala om hur de kommer att utvärdera sitt projekt. Så småningom kommer en rapportmall med information om hur det ska gå till.
- Naturligtvis måste de som får bidrag dokumentera sitt arbete och lämna in till Skolverket, säger Anders Palm.
Alla huvudmän som beviljas bidrag kommer att få ett erbjudande från Skolverket om att delta i en uppstartskonferens under vecka 37. Syftet är att erbjuda huvudmän och lokala projektledare stöd kring hur man kan arbeta med kvalitetsarbete och utvärdering.
Vad är det som gör att ett utvecklingsarbete blir hållbart och faktiskt lämnar spår även efter att pengarna är förbrukade? Några faktorer som framkommit i utvärderingar av tidigare projekt där Skolverket delat ut pengar är att projektet ska vara förankrat i hela organisationen, att samverkan med högskolan erbjuder en kvalitativ samtalspartner och att dokumentation och kontinuerlig utvärdering skapar förutsättningar för en långsiktigt hållbar kvalitetsutveckling.
Text och bild: Anna ström
Senast granskad: 28 maj 2009
Innehållsansvar: Utvecklingsavdelningen


