Grövre våld i skolan

Grövre våld är mycket ovanligt i svenska skolor. Dock förekommer hot om våld och grova våldsbrott i skolor, både i Sverige och internationellt. Här ges information om hur det ser ut och om hur det kan förebyggas och åtgärdas. Erfarenheter från incidenter i Sverige och andra länder, forskning och lagstiftning presenteras.

Illustration av Caroline Andersson Syftet är att ge rektorer, lärare och annan skolpersonal fördjupade kunskaper och vägledning i arbetet för att förebygga och hantera grövre våld i skolan. Dessa webbsidor och det skriftliga stödmaterial Skolverket givit ut Grövre våld i skolan kan användas vid kompetensutveckling både enskilt och i grupper.

Dessa webbsidor pubiceras som en del av regeringsuppdraget om grövre våld i skolan.

Läs regeringsbeslutet:

Regeringsbeslut om uppdraget grövre våld i skolan (61 kB)


Filmer:

Under hösten 2009 genomförde Skolverket ett antal nationella konferenser om grövre våld. Journalisten Mats Wingborg intervjuar här en del av föreläsarna. Filmerna och reportagen är lämpliga att använda som underlag för diskussioner bland lärare och annan skolpersonal. Till exempel vid kompetensutvecklingstillfällen.

Gå till sidan med filmer och reportage

Senast granskad: 2010-01-08
Innehållsansvar: Utvecklingsavdelningen