Skolbibliotekarie Anna Bach Øster Farimagsgades Skolbibliotek

Från skolbibliotek till pedagogiskt mediacenter

På Øster Farimagsgades Skole i Köpenhamn har skolbiblioteket det övergripande ansvaret för den pedagogiska IT-användningen. Skolbibliotekarien och IT-vägledarna hjälper både lärare och elever att utveckla de kunskaper och färdigheter de behöver för att kunna utnyttja teknikens möjligheter.

Øster Farimagsgades Skolbibliotek

Øster Farimagsgades Skole ligger i stadsdelen Østerbro och har drygt 550 elever, från förskolan till år nio. Här arbetar man, precis som övriga skolor i Köpenhamn, med ett ledningsteam där ansvaret fördelas mellan skolledarna. Rektorn lägger upp den allmänna strategin, vicerektorn är ansvarig för pedagogiken och en skolledare ansvarar för det administrativa arbetet. Skolbibliotekarien hör ännu inte till kategorin skolledare, men har stor del i hur den pedagogiska IT-strategin utformas och hur de nya medierna integreras i den dagliga undervisningen.

-Informationskompetens är en av våra viktigaste pedagogiska hörnstenar, säger rektorn Axel Bech. Vi arbetar sedan länge med IT i undervisningen, men det är alltid den pedagogiska nyttan som står i första rummet. Och skolbiblioteket spelar en avgörande roll för att få fart på utvecklingen!

Skolbiblioteket – ett pedagogiskt mediacenter

Gallrad bok

Skolbiblioteket är på god väg att bli ett pedagogiskt mediacenter som både arbetar med tryckt och digital information. Bokutlåningen är fortfarande en central del av verksamheten, men användning, hantering och skapande av multimedia blir allt viktigare — precis som i resten av samhället. Numera lånar skolbiblioteket även ut kameror och videoutrustning, och personalen hjälper elever och lärare att använda hårdvara och program.

Tre personer arbetar i skolbiblioteket, som är öppet under hela skoldagen. Samtliga tre är lärare som har gått en vidareutbildning till IT-vägledare, vilket innebär att de har specialiserat sig inom området IT, medier och lärande. En av dem har även utbildat sig till skolbibliotekarie och är chef för skolbiblioteket.

- Många lärare är intresserade av nya arbetssätt och vill gärna knyta an till barnens digitala liv utanför skolan, säger skolbibliotekarien Anna Bach. De vänder sig till oss för att resonera kring sina idéer och för att få hjälp med planering och upplägg. Vi gör vad vi kan för att hjälpa lärarna använda de tjänster och program som är aktuella, och förklarar hur de ska gå tillväga för att pedagogiken ska fungera.

Anna Bach Øster och Kalle Güettler

Handlingsplan för elevernas lärande med hjälp av IT

Samtliga lärare på Øster Farimagsgades Skole har tagit det pedagogiska IT-körkort som har utvecklats av de danska skolmyndigheterna för att underlätta integrationen av IT i undervisningen. Undervisningsministeriet bedömer att ungefär tre fjärdedelar av de danska lärarna i grundskolan har genomgått utbildningen, så skolan ligger alltså en bit över det nationella genomsnittet.

I den danska skollagen talas det om att eleverna ska lära sig att använda IT för att utveckla sitt lärande. De ska på egen hand kunna söka, värdera och analysera information på ett reflekterande och kritiskt sätt. Øster Farimagsgades Skole har därför arbetat fram en handlingsplan för att se till att alla elever verkligen lär sig detta.

Handlingsplanen betonar betydelsen av att både förstå teknikens möjligheter och att inse dess begränsningar. Det handlar inte bara om att eleverna ska lära sig att använda sökmotorer. Istället gäller det framför allt att hjälpa eleverna att fördjupa sina kunskaper och utveckla sitt lärande med hjälp av de olika slags resurser som finns på nätet.

Kritisk värdering, reflektion och förståelse

- Eleverna har i regel en oreflekterad förförståelse av hur informationssökning går till, säger Anna Bach. De tror att det handlar om att skriva in sökord i Google – och så hittar man det. Men det är viktigt att inte fastna bland sökmotorerna, utan att även använda databaser, uppslagsverk och andra informationstjänster av hög kvalitet. Dessutom måste eleverna kunna stanna upp, tänka efter och analysera och värdera informationen på ett kritiskt sätt. Det är nödvändigt för att kunna skapa en sammanhängande förståelse, och för att de faktiskt ska lära sig något av all den information som de hittar.

Säkerhet på nätet är förstås också en viktig del av den informationskompetens som eleverna måste utveckla. Precis som i verkligheten lurar det faror på nätet, och detta måste eleverna lära sig att hantera. Man använder bland annat Netpilot, ett danskutvecklat tilläggsprogram till Internet Explorer som ger råd om god sökteknik och tränar elevernas källkritiska förmåga. Det händer också att skolan bjuder in externa föreläsare, bland annat från Microsoft, som kommer till skolan och undervisar om hur man skyddar sig på nätet.

Rektor Axel Bech Foto: Stefan Pålsson

- Läraren ska inte längre vara den som vet allt och som förmedlar sin kunskap till eleverna, säger Axel Bech. Istället gäller det att kunna vägleda eleverna, hjälpa dem att utveckla sin informationskompetens och att lära dem att lära. Därför är det viktigt att samarbeta med skolbiblioteket och att bygga vidare på de kunskaper och erfarenheter som finns där!

Text: Stefan Pålsson | 4 november 2008<br />Foto: Christer Holmqvist

Senast granskad: 2010-06-18
Innehållsansvar: Utvecklingsavdelningen