Ändringar i skollagen gällande skolbibliotek
Den 1 juli 2025 träder ändringar i skollagen gällande skolbibliotek i kraft. Ändringarna syftar till att stärka elevers tillgång till ett ändamålsenligt skolbibliotek. Definitionen av vad ett skolbibliotek är och ändamålet med skolbibliotek förtydligas och elever ska som huvudregel ha tillgång till skolbibliotek på den egna skolenheten.
Ändringarna i skollagen som gäller skolbibliotek i korthet
Eleverna i skolan ska ha tillgång till skolbibliotek på den egna skolenheten. Det gäller elever i förskoleklassen, grundskolan, anpassade grundskolan, specialskolan, sameskolan, gymnasieskolan och anpassade gymnasieskolan.
Definitionen av skolbibliotek: en samlad, gemensam och ordnad verksamhet med ett allsidigt och målgruppsanpassat utbud av analoga och digitala medier som ställs till lärarnas och elevernas förfogande för att användas som en resurs i undervisningen.
Om det finns särskilda skäl, får skolbiblioteket i stället tillhandahållas
- på en annan av huvudmannens skolenheter
- på kommunens folkbibliotek, om det är fråga om en kommunal huvudman
- genom att överlämnas på entreprenad till en annan huvudman inom skolväsendet
- genom att överlämnas till en huvudman inom det allmänna biblioteksväsendet.
Skolbibliotek ska främja att elever läser och demokrati
Utöver de ändamål som anges i bibliotekslagen ska ett skolbibliotek främja elevernas läsande och medie- och informationskunnighet.
I enlighet med ändamålsparagrafen i bibliotekslagen ska skolbibliotek verka för det demokratiska samhällets utveckling genom att bidra till kunskapsförmedling och fri åsiktsbildning. Skolbibliotek ska också främja litteraturens ställning och intresset för bildning, upplysning, utbildning och forskning samt kulturell verksamhet i övrigt.
Huvudmannen ska ha en biblioteksplan
Varje huvudman ska ha en biblioteksplan där det framgår hur huvudmannen ska arbeta för att nå ändamålen med skolbiblioteksverksamheten.
En kommun eller en region kan ha en särskild skolbiblioteksplan eller beskriva skolbiblioteksverksamheten i den biblioteksplan som den ska ha enligt bibliotekslagen.
Om huvudmannen tillhandahåller skolbiblioteksverksamheten för en skolenhet på en annan plats än på den egna skolenheten ska även det framgå i biblioteksplanen. Där ska också de särskilda skälen för att inte tillhandahålla ett skolbibliotek på skolenheten framgå.
Sträva efter att anställa utbildade bibliotekarier
Skolbiblioteken ska vara bemannade i sådan utsträckning att de kan uppnå ändamålen med skolbibliotek.
Varje huvudman ska sträva efter att anställa personal som i första hand har en examen inom biblioteks- och informationsvetenskap eller i andra hand annan relevant akademisk examen.
Ändringar i bibliotekslagen
I bibliotekslagen görs ändringar som överensstämmer med ändringarna i skollagen.
Skolverket uppdaterar stöd
Skolverket ser över och anpassar stödet kring skolbibliotek med bakgrund av lagändringarna.
Stärkta skolbibliotek (proposition) - Regeringen.se Länk till annan webbplats.
Bibliotekslag (2013:801) Länk till annan webbplats.
Lag (2024:1072) om ändring i skollagen (2010:800) Länk till annan webbplats.
Lag (2024:1073) om ändring i bibliotekslagen (2013:801) Länk till annan webbplats.
Lag (2024:1075) om ändring i skollagen (2010:800) Länk till annan webbplats.
Publicerades den .