Till innehållet
Till startsidan för skolverket.se
searchSök

Stärk skolbibliotekets roll – webbinarier och konferens

Vill ni utveckla skolbibliotekets verksamhet för era elever? Vi välkomnar dig som är rektor i grundskolan att tillsammans med en skolbibliotekarie och en lärare delta i en kompetensutvecklande insats i tre delar.

Ett väl fungerande skolbibliotek kan stärka elevernas läsförmåga och nyfikenhet för lärande. Samtidigt kan det vara en utmaning att organisera arbetet. Den här insatsen vänder sig till skolor som precis har kommit i gång med skolbiblioteksverksamheten eller ska påbörja ett utvecklingsarbete. Du som rektor får tillsammans med en skolbibliotekarie och en lärare kunskap, verktyg och tid för att planera och strukturera utvecklingsarbetet på er skola.

Personuppgifter

När du deltar i en aktivitet som anordnas av Skolverket samlar vi in dina uppgifter som visas i Teams såsom ditt namn och din mejladress.

Så hanterar Skolverket personuppgifter

Program

Programmet uppdateras löpande.

Del 1: Webbinarium – Organisationens betydelse för skolbiblioteksutveckling

Rektorns ledarskap och samarbete mellan skolbibliotekarie och lärare är en förutsättning för att utveckla skolbibliotekets verksamhet. Under det här webbinariet får du ta del av forskning och goda exempel från praktiken.

Del 2: Fysisk heldagskonferens – Praktiska exempel och workshop

På konferensen får ni tid för att arbeta med en egen plan för utvecklingsarbetet på er skola. Ni får också ta del av exempel på hur olika skolor har arbetat för att utveckla skolbiblioteksverksamheten som en del av skolans pedagogiska verksamhet.

Del 3: Webbinarium – Arbeta systematiskt med utvärdering och uppföljning

Under det här webbinariet får ni förslag på hur ni kan arbeta systematiskt med att utvärdera era insatser och använda insikterna i ert fortsatta arbete med att utveckla skolbibliotekets roll på skolan.

Kontakt

Vi frågor mejla till skolbibliotek@skolverket.se.

Senast uppdaterad 17 mars 2026.