Till innehållet

Förslag

    Litteraturdidaktik för ämneslärare i svenska som andraspråk på gymnasial nivå – 7,5 hp

    Är du ämneslärare och undervisar i ämnet svenska som andraspråk på gymnasial nivå har du möjlighet att läsa en högskolekurs om skönlitteraturens roll i ämnet under hösten 2026.

    • Ämneslärare i svenska som andraspråk på gymnasial nivå

    • Flera olika lärosäten

    • Distans

    Call to action

    Ansökan

    Litteraturdidaktik för ämneslärare i svenska som andraspråk omfattar en kurs om 7,5 högskolepoäng och ges helt på distans och på kvartsfart. Undervisningen sker vid fasta digitala undervisningstillfällen, eftermiddagstid enligt schema som läggs ut ungefär en månad före kursstart. Huvudmannens godkännande behövs inte. Kontakta lärosätet direkt för ansökan, kursstart och övrig information.

    Här publicerar vi länkar till lärosäten som ger kursen under höstterminen 2026.

    Behörighet att undervisa i ämnet

    Lärare som är behöriga att undervisa i ämnet svenska som andraspråk i dag kommer fortsatt att vara behöriga. Det krävs 90 högskolepoäng för att vara behörig att undervisa i ämnet svenska som andraspråk på gymnasial nivå.

    Information

    Bakgrund till fortbildningen i ämnet svenska som andraspråk på gymnasial nivå

    Den nya ämnesplanen för svenska som andraspråk på gymnasial nivå gäller från och med 1 juli 2025 (Gy25) och tillämpas på utbildning som påbörjas efter 30 juni 2025.

    I samband med Gy25 får skönlitteraturen större del i ämnesplanen. Det centrala innehållet när det gäller skönlitteratur är också mer detaljerat. Skolverket har, av den anledningen, identifierat ett behov av fortbildning om skönlitteraturens roll i ämnet svenska som andraspråk.

    Kursen vänder sig till behöriga lärare i svenska som andraspråk på gymnasial nivå. Eftersom skönlitteratur inte ingår, alternativt är en mycket liten del i ämneslärarutbildningen i svenska som andraspråk ser Skolverket ett ökat behov av fortbildning i detta.

    Skolverket har gett institutionen för ämnesdidaktik tillsammans med Nationellt centrum för svenska som andraspråk vid Stockholms universitet i uppdrag att genomföra lärarfortbildning i form av pilotkurs. Kursen riktar sig främst till redan behöriga lärare i svenska som andraspråk på gymnasial nivå.

    Kursen vänder sig i första hand till lärare som inte är behöriga i svenska eftersom dessa redan har litteraturvetenskap i sin utbildning.

    Ämnesplanen för ämnet svenska som andraspråk

    Ämnesbetyg och Gy25

    Huvudmannen kan söka statsbidrag

    Huvudmannen har en viktig roll i att skapa de organisatoriska förutsättningarna som behövs för kompetensutvecklingen. Det är möjligt att ansöka om statsbidrag för lärare som deltar i kursen.

    Statsbidrag för fortbildning av lärare och förskollärare 2026

    Belöning

    Meriterande inom professionsprogrammet

    Den här kursen är meriterande inom professionsprogrammet.

    Meriterande utbildning – vad räknas?

    Forskning och fördjupning

    Relaterat

    Läs intervjun med Ari Keränen, lärare i svenska som andraspråk, om hur elevernas läsengagemang förändrades när de började läsa skönlitterära böcker. Intervju gjordes av Nationellt centrum för svenska som andraspråk, Stockholms universitet.

    Från kontrollfrågor till samtal – Ari om vägen till läsengagemang och breddad språkutveckling, Stockholms universitet.

    När Gy25 infördes fick skönlitteratur en större roll i gymnasieämnet svenska som andraspråk. Bland annat blev litteraturhistoria och litterära epoker en ny del av det centrala innehållet från nivå 1. För många lärare har det väckt både nyfikenhet och frågor: Hur mycket ska man göra? Hur djupt? På vilket sätt? Och hur får man in det utan att undervisningen tippar över i ren korvstoppning? Läs artikeln om gymnasieläraren Anna Linder i Örnsköldsvik.

    Litterära epoker i sva-undervisningen ställer nya krav – men ger också nya möjligheter

    Senast uppdaterad 23 april 2026.