4 000 genomförda digitala prov

Nu har de första digitala nationella proven i gymnasieskolan genomförts i Skolverkets provplattform. Över 4 000 delprov genomfördes av 52 skolor under perioden.

Mellan den 26 november och 5 december genomfördes de första digitala nationella proven i Skolverkets provplattform. Det handlade om prov i Svenska 3, Svenska som andraspråk 3, Engelska 5 och Engelska 6 i gymnasieskolan. Skolverkets sammanställning visar att 52 skolor genomförde prov, vilket motsvarar 94,5 procent av de skolor som hade planerat för det.

Skolorna har gjort ett gott förberedelsearbete

Totalt genomfördes över 4 000 delprov digitalt, vilket går att jämföra med ungefär 6 000 motsvarande pappersprov förra året. Allra flest prov, drygt 1 000, genomfördes i Svenska 3, delprov A, där eleven skriver en utredande text av vetenskaplig karaktär.

– Vår första analys är att provgenomförandet har gått bra över lag. Den absoluta majoriteten av eleverna kunde logga in i provplattformen och genomföra provet inom den angivna tidsramen. Flera elevsvar bedömdes av lärare redan samma dag, säger Marcello Marrone, chef för införandet på Skolverket.

Övergången till digitala nationella prov är en stor omställning för skolorna, och tiden före det första provgenomförandet har inneburit mycket förberedelser.

– Skolorna har gjort ett väldigt bra förberedelsearbete. Med tanke på lärarnas hårda arbetsbelastning är vi naturligtvis extra glada över att så många skolor genomförde proven digitalt, säger Marcello Marrone.

Skolverket tar hand om synpunkter

Skolverkets support tog emot få ärenden under provgenomförandet, vilket tyder på att skolorna löste eventuella tekniska problem på egen hand enligt sina interna rutiner. Men några övergripande problem upptäcktes också.

– Vissa elever hade problem med ljudspelaren i provplattformen. Det felet kunde vi hitta och åtgärda snabbt. En del elever med behov av anpassningar hade även problem med funktionen text-till-tal (talsyntes). Det utreder vi just nu tillsammans med vår leverantör av provplattformen, säger Marcello Marrone.

Efter provgenomförandet har det även riktats kritik mot provplattformen på olika debattsidor.

– Vi lyssnar på kritiken och jobbar aktivt för att ta hand om synpunkterna. Alla lärare som har genomfört prov kommer även att få möjlighet att svara på frågor om hur de upplevde provgenomförandet. Vi vet att många lärare har mycket att göra just nu, men jag vill verkligen uppmana de som kan att lämna sina tankar och synpunkter, säger Marcello Marrone.

I samband med provgenomförandet genomförde Skolverket flera fysiska verksamhetsbesök på skolor runtom i landet.

– Nu kommer vi att sammanställa insikterna från besöken så att vi kan utveckla provtjänsten och vårt stöd till skolorna. Innan det är dags för vårens digitala nationella prov har vi även som mål att testa provtjänsten i större skala tillsammans med flera huvudmän och skolor, säger Marcello Marrone.

Om digitala nationella prov

Den 26 november–5 december genomfördes de första digitala nationella proven i Svenska 3, Svenska som andraspråk 3, Engelska 5 och Engelska 6 i gymnasieskolan. 52 gymnasieskolor av 55 möjliga hade planerat att genomföra minst ett digitalt nationellt prov under perioden. Det är upp till rektor att bestämma om nationella prov ska genomföras under hösten eller våren under ett läsår, eftersom provet ska genomföras i slutet av kursen. Det vanligaste är att skolorna genomför nationella prov på våren. Digitaliseringen av de nationella proven ska leda till mer rättssäkra prov, en mer rättvis och likvärdig bedömning och mindre administration för lärarna.

Digitala nationella prov

Publicerades den .