Universiteten ges begränsad åtkomst till Skolverkets provplattform
Leverantören har nu hittat det fel som låg bakom att vårens digitala nationella prov stoppades den 7 mars. Det innebär att Skolverket på ett säkert sätt kan öppna upp provplattformen för de universitet som konstruerar och provar ut digitala nationella prov. Det här är ett arbete som är nödvändigt för att säkerställa tillgång och kvalitet.
Skolverket har beslutat att öppna provplattformen igen för ett begränsat antal användare med avgränsade behörigheter. Det rör sig om de universitet som sedan 2019 har arbetat med digital provkonstruktion och utprövningar av prov, det vill säga tester med elever i provplattformen.
– Det fel som orsakade att skolor såg fler elever än sina egna i systemet är nu åtgärdat. Därför kan vi på ett säkert sätt öppna provplattformen för universiteten, men när det gäller de nationella proven är det ersättningsproven på papper som gäller fortsättningsvis för våren 2025. Beslutet om att avvakta med att öppna upp provplattformen för digitala nationella prov står alltså fast, säger Jonas Krantz, tf. chef för den avdelning som bland annat ansvarar för Skolverkets it-försörjning.
Felet orsakades av en systemuppdatering
Provplattformen togs i bruk i skarpt läge redan våren 2024 och cirka 64 000 digitala delprov genomfördes i provplattformen före årsskiftet. Antalet elever som gör nationella prov under våren är betydligt fler och därför planerades ytterligare uppdateringar för att säkerställa att systemet klarade av betydligt fler samtidiga användare. Det var i samband med den uppdateringen som felet uppstod. Sedan felet upptäcktes har leverantören tillsammans med Skolverket arbetat intensivt för att identifiera och rätta till felet.
Universitetens arbete med provkonstruktion kan fortsätta
Dagens besked innebär att universiteten nu kan återuppta sina planerade utprövningar av kommande års digitala nationella prov med elever från utvalda skolor. Utprövningarna går till så att eleverna får genomföra delar av eller hela digitala nationella prov under ledning av de universitet som har konstruerat proven. Eleverna i testgruppen är alltså inte samma elever som kommer att genomföra de aktuella proven året efter. Det är viktigt att utprövningarna sker dels i samma provmiljö som de skarpa proven, dels vid ungefär samma tidpunkt på året som de skarpa proven eftersom de elever som deltar i utprövningarna behöver ha ungefär den kunskapsnivå som förväntas av de elever som sedan ska genomföra det nationella provet.
– Universiteten behöver få fortsätta sitt viktiga arbete för att vi ska kunna säkerställa både tillgång på digitala prov och kvalitet i dessa prov framåt, säger Jessica Jarhall, enhetschef för nationella prov på Skolverket.
Intensivt arbete för att kunna öppna även för skolorna
Planen är att det ska genomföras digitala nationella prov i höst, men i nuläget finns det inget datum satt för när plattformen kan öppna igen för skolorna.
– Vi vet att det är fler som önskar få tillgång till provplattformen, till exempel för att kunna genomföra betygsstödjande bedömningsstöd i olika ämnen. Vi kommer öppna upp plattformen så snart som möjligt, säger Jonas Krantz.
Bakgrund till beslutet att pausa digitala nationella prov våren 2025
Bakgrunden till beslutet att pausa genomförandet av digitala nationella prov under våren 2025 är att elevers personuppgifter i några fall var synliga för andra skolor i provplattformen. Det är en allvarlig brist då elevers personuppgifter har ett särskilt skyddsvärde. Informationen har dock inte kunnat ses av någon utomstående, utan bara av lärare som är behöriga och inloggade. Det fanns heller inga skyddade personuppgifter som riskerade att röjas. Skolverket beslutade den 7 mars att stänga provplattformen och låta elever genomföra ersättningsprov under våren 2025 i stället.
Relaterat
Skolverket trycker och distribuerar ersättningsproven till skolorna
Skolverket stänger ner provtjänsten för nationella prov för våren 2025
Nationella prov i svenska: Uppsatsskrivande i Skolverkets provplattform får vänta
Snart tas nästa stora steg i införandet av digitala nationella prov
4 000 genomförda digitala prov
Mer information
Uppdrag att digitalisera de nationella proven, Regeringens webbplats
Ändring av uppdraget att digitalisera de nationella proven, Regeringens webbplats
Publicerades den .