Till innehållet
Till startsidan för skolverket.se
searchSök

Stora skillnader i undervisning av digital kompetens

Det finns stora skillnader i undervisningen av digital kompetens – både inom och mellan ämnen i årskurs 8. Det är även få lärare som har deltagit i kompetensutveckling inom området. Det visar en ny rapport från Skolverket om svenska lärares användning av digitala verktyg i undervisningen. Rapporten är en fördjupad analys baserad på enkäter till lärare och rektorer i den internationella studien Icils 2023.

– I nuvarande läroplan för grundskolan står det att digital kompetens är ett gemensamt ansvar. Vår studie visar att om specifika delar av digitala kompetens ingår i ämnenas kursplaner kan det förstärka ägandeskapet och bidra till att digital kompetens i större utsträckning ingår i undervisningen, säger Fredrik Aspling, undervisningsråd på Skolverket.

Digital kompetens skrevs in i läroplanen och i kursplanerna för flera ämnen i grundskolan 2017. Det innefattar viktiga färdigheter som eleverna behöver utveckla för att fungera i vardagen och i framtida arbetsliv. Det handlar om färdigheter som källkritik och att agera säkert och ansvarsfullt i digitala miljöer. Det handlar även om att kunna lösa problem med hjälp av digital teknik och programmering vilket har relevans för Sveriges innovations- och konkurrenskraft.

Skolan behöver ge alla elever möjlighet att utveckla digital kompetens

Digitaliseringen var under ett stort antal år i fokus i svensk skolan, med stora satsningar på såväl lokal som nationell nivå. Samtidigt har diskussioner alltmer gått mot att väga teknikens möjligheter mot dess begränsningar och risker – inte minst för elevernas lärande. Användning av digitala verktyg är en stor del av vardagen, men Icils visar att det inte automatiskt leder till väl utvecklade digitala färdigheter. Studien visar också att undervisning om digital kompetens även ser ut att variera mellan lärare inom olika ämnen.

Skolan har ett kompensatoriskt uppdrag när det gäller att ge alla elever möjlighet att utveckla digital kompetens och källmedvetenhet. Barn och unga spenderar mycket tid i digitala miljöer och vårdnadshavares förmåga att stödja sina barn varierar. Icils 2023 visar att fyra av tio elever som inte når upp till en grundläggande nivå när det gäller att värdera information på nätet. Denna fördjupning visar att det finns en stor spridning mellan lärare i hur stor vikt de lägger på digital kompetens i sin undervisning.

– Skolan behöver ge alla elever möjlighet att utveckla de förmågor som behövs för att vara kritiska och ansvarsfulla användare av digitala verktyg. Inte minst nu i och med den snabba utvecklingen av generativ AI. Vår studie visar att undervisningen av digital kompetens inte är likvärdig i svensk skola idag, säger Pernilla Jonsson, enhetschef på Skolverket.

Rektors ledarskap har betydelse för att digitala verktyg används på rätt sätt

Majoriteten av lärarna använder digitala verktyg i undervisningen dagligen, där den vanligaste aktiviteten är att presentera information. För eleverna handlar det främst om att söka efter information och arbeta med dokument och presentationer. Lärare ser både för- och nackdelar med digitala verktyg i undervisningen. Det som många lärare lyfter som den största fördelen är att användningen av digitala verktyg kan leda till stärkt digital kompetens hos eleverna. Några negativa aspekter som lärare lyfter är bland annat att digitala verktyg i undervisningen kan distrahera eleverna från undervisningen och att elever kopierar material från nätet utan källhänvisning.

Studien visar på hur viktigt skolans ledarskap är för att digitala verktyg används på ett ändamålsenligt sätt i undervisningen. Lärare som arbetar på skolor med en effektiv plan för användning av digitala verktyg i undervisningen upplever i lägre grad negativa aspekter så som distraktion och försämrad koncentrationsförmåga hos eleverna. Vidare visar studien att skolans ledarskap och ett systematiskt arbetssätt kan minska de negativa sidorna av användning av digitala verktyg i undervisningen. Samtidigt uppger fyra av tio lärare att det inte finns någon plan på deras skola.

Fortsatta behov av kompetensutveckling

Studien visar att merparten av lärarna använder digitala verktyg i undervisningen främst till några få generella ändamål som att presentera information. Användning för andra ändamål förekommer, men sker i lägre utsträckning och är ofta knutet till specifika ämnen.

Sex av tio lärare uppgav också att de inte har deltagit i kompetensutveckling i hur man utvecklar elevernas förmåga att värdera information på nätet. Många av de som har deltagit i kompetensutveckling upplever ett behov av fortsatt stöd. De önskar särskilt kunskap i hur digitala verktyg kan användas för elever i behov av extra anpassning eller särskilt stöd. De efterfrågar också kompetensutveckling i hur de kan hantera sociala problem i elevgrupperna som nätmobbning och hur elevers källmedvetenhet kan stärkas.

– Vi ser att i en värld som är präglad av en snabb teknisk förändring så är det viktigt att lärare får möjlighet till kompetensutveckling. Detta för att alla elever ska kunna utveckla nödvändig digital kompetens och använda digitala verktyg så att det stärker och inte distraherar lärandet, säger Pernilla Jonsson.

Ta del av rapporten

Lärares användning av digitala verktyg i undervisningen: En fördjupande analys av Icils 2023

Mer om Icils

Icils är en internationellt jämförande kunskapsmätning som undersöker digital kompetens hos elever i årskurs 8. Studien baseras på ett digitalt elevprov som kompletteras med enkäter till elever, lärare, rektorer och IT-samordnare.

Icils har genomförts vart femte år sedan 2013. Sverige deltog för första gången i och med Icils 2023. Omkring 3 400 elever och 1 560 lärare i årskurs 8 från cirka 150 skolenheter deltog. Nästa omgång av studien är Icils 2028. Det är först i och med Icils som vi har fått ett samlat underlag om elevers digitala kompetens och lärarnas undervisning inom detta område

Huvudrapporten för Icils 2023 med fokus på elevernas digitala kompetens redovisades i november 2024. Den rapport som publiceras nu är en fördjupande analys med fokus på vilken vikt lärarna ger digital kompetens och hur de använder digitala verktyg i undervisningen.

Icils leds och organiseras internationellt av forskarorganisationen IEA.

Icils: en studie om digital kompetens

Relaterat

Icils 2023: En internationell studie om digital kompetens hos elever i årskurs 8

Resultat i korthet: Icils 2023 pdf, 209 kB.

Education in Sweden: A Diagnostic Review with Analysis of PISA 2022 Results, OECD:s webbplats

Svenska 15-åringars användning av digitala verktyg – Nordiska jämförelser utifrån PISA 2022

Kontaktuppgifter

Vid frågor eller önskemål om intervju, kontakta Skolverkets presstjänst via e-post presstjanst@skolverket.se eller telefon 08-527 333 00.

Publicerades den .