Till innehållet

Förslag

    Granskning av statsbidrag ledde till återkrav

    Skolverkets granskning av statsbidraget för personalförstärkningar av speciallärare har lett till återkrav på drygt 39 miljoner kronor. Vi har nu genomfört åtgärder för att göra villkoren tydligare. Det är viktigt att huvudmännen ser till att de uppfyller villkoren när de söker statsbidrag.

    Peter Eide-Jensen, enhetschef för statsbidrag

    Peter Eide-Jensen, enhetschef för statsbidrag

    Statsbidraget för personalförstärkningar ska stärka skolans möjligheter att möta elevers behov av stöd i undervisningen. Bidraget får användas för att anställa eller ge uppdrag till speciallärare och för att ge lärare möjligheten att vidareutbilda sig till speciallärare eller specialpedagog. Vår granskning har visat på brister i hur villkoren i bidraget uppfylls, vilket har lett till återkrav.

    – Vi har fått viktiga lärdomar om var det behövs tydligare information i ansökningsprocessen. När många huvudmän gör liknande fel behöver vi se över hur vi kan göra villkoren tydligare. Granskningarna visar också vikten av att huvudmännen säkerställer att villkoren för statsbidrag följs noggrant, säger Peter Eide-Jensen, enhetschef för statsbidrag.

    Granskningen resulterade i 39 miljoner kronor i återkrav

    År 2023 granskade vi ett urval av huvudmän som totalt hade beviljats 26,5 miljoner kronor i statsbidraget. Av dessa krävdes 16 miljoner kronor tillbaka eftersom bidraget hade använts felaktigt. År 2024 genomförde vi ytterligare en granskning som resulterade i att 23 miljoner kronor krävdes tillbaka av totalt 39 miljoner beviljade kronor. Sammanlagt blir det återkrav på 39 miljoner kronor för de två bidragsåren.

    Den främsta orsaken är att villkoren inte uppfylls

    Statsbidraget används till stora delar rätt, men granskningen visar att det finns återkommande missförstånd om tolkningen och tillämpningen av villkoren.

    De främsta orsakerna till återkrav är att

    • lärare saknar antingen lärarlegitimation eller behörighet som speciallärare
    • huvudmännen har använt pengarna även till lärare som inte har utgjort någon förstärkning
    • statsbidraget inte har justerats när en lärare jobbar deltid
    • huvudmännen inte har kunnat styrka att en lärare har deltagit i fortbildning.

    Skolverket har förtydligat informationen

    Vi har nu uppdaterat informationen på skolverket.se om hur statsbidraget ska användas och förtydligat ansökningsprocessen i e-tjänsten.

    – Granskningarna är ett viktigt verktyg för att säkerställa att statsbidrag används rätt och för att identifiera brister i systemet. Det kan därför bli aktuellt med fler riktade granskningar framöver, säger Peter Eide-Jensen.

    Publicerades den .