Pressmeddelande
Omtag kring digitala nationella prov
Regeringen har i dialog med Skolverket kommit fram till att det behövs ett omtag i arbetet med digitala nationella prov. Dels har Skolverket inte lyckats ta fram en tillräckligt bra provplattform, dels är ett antal stora reformer på gång. Digitaliseringen av de nationella proven behöver ske i takt med kommande reformer. Eleverna kommer därför att genomföra nationella prov på papper de närmaste åren.
Arbetet med de digitala nationella proven har varit förenat med problem som gjort det svårt för många elever, lärare, rektorer och huvudmän att genomföra proven. Det blev särskilt tydligt vid det storskaliga planerade övningsprovet som genomfördes den 6 november 2025 då många elever hade problem att logga in.
– Vi kan konstatera att uppdraget att införa digitala nationella prov är ett komplext och utmanande uppdrag som vi dessvärre inte har lyckats med. Nu behövs ett omtag för att säkerställa att skolväsendet får säkra, användarvänliga och stabila digitala prov, säger Joakim Malmström, generaldirektör på Skolverket.
Nationella prov genomförs på papper
Det innebär att skolorna inte kommer att genomföra några digitala nationella prov i provplattformen. Nationella prov kommer genomföras på papper eller i skolornas egna plattformar de närmaste åren, det vill säga så som de har gjort hittills. Digitala nationella prov kommer under våren 2026 att genomföras på papper istället. Skolverket återkommer med ytterligare information och stöd till skolorna inför genomförandet.
Erfarenheter tas med i det fortsatta arbetet
I våras, efter att de digitala nationella proven blev inställda på grund av en personuppgiftsincident, beslutade Skolverkets generaldirektör att göra en oberoende genomlysning av uppdraget att digitalisera proven. Syftet var att ta reda på vad som behöver förbättras framöver. Genomlysningen visar bland annat att Skolverket behöver stärka styrningen i organisationen, genomföra fler tester och se över de tekniska vägvalen.
– Den genomlysning som vi har beställt pekar tydligt på områden där vi måste bli bättre. Jag delar helt regeringens bild av att ett omtag är nödvändigt för att vi ska kunna erbjuda skolväsendet digitala prov som är både användarvänliga, säkra och stabila, säger Joakim Malmström.
Läs mer om genomlysningen
Azets genomlysning av Skolverkets arbete med de digitala nationella proven
Skolan befinner sig i ett reformintensivt läge
Flera stora förändringar håller på att införas inom skolområdet, till exempel ämnesbetygsreformen inom gymnasieskolan och det nationella professionsprogrammet. Regeringen har även aviserat andra reformer, bland annat tioårig grundskola, nya läro- och kursplaner, ett nytt betygssystem, samt ny resursfördelning till skolan. Genom att ta ett omtag om den nuvarande digitaliseringen av de nationella proven kan Skolverket bättre synka arbetet med övriga reformer.
Relaterat
Nationella proven i svenskämnena och engelska i gymnasieskolan genomförs med ersättningsprov
Digitala nationella proven i Matematik nivå 1 i gymnasieskolan genomförs med ersättningsprov
Skolor runt om i landet deltog i planerat övningsprov inför digitala nationella prov
Skolverket stänger ner provtjänsten för nationella prov för våren 2025
Publicerades den .

.jpg)