Till innehållet
Till startsidan för skolverket.se
searchSök

Om Administration provtjänsten

I Skolverkets e-tjänst Administration provtjänsten kan huvudmännen göra flera av de förberedelser som krävs för att få tillgång till de digitala betygsstödjande bedömningsstöden, bland annat överföra uppgifter för den skolpersonal och de elever som ska använda provplattformen.

Förbered och logga in

För att kunna logga in i Administration provtjänsten måste du som är representant för huvudmannen först ha fått en fullmakt. Genom fullmakten blir du ombud för den huvudman som du representerar, vilket till exempel ger dig behörighet att överföra uppgifter och beställa inloggningstjänster till provplattformen.

Ett krav för att du ska kunna föra över uppgifter till Skolverkets provtjänst är att ni först har gett minst ett ombud för huvudmannen fullmakt att hantera skyddade personuppgifter. Ombudet måste även ha registrerat en e-postadress för mottagande av viktig information gällande skyddade personuppgifter.

Dela ut fullmakt till ombud

Logga in i Administration provtjänsten

Det här kan du göra i e-tjänsten

I Administration provtjänsten kan den eller de som är ombud för huvudmannen

  • hämta länken till webbutbildningen om Skolverkets provplattform, för att sedan dela den inom organisationen
  • beställa Eduid som inloggningstjänst (IdP) om huvudmannen saknar en sådan (detta inkluderar Eduid som e-legitimation för skolpersonal)
  • beställa Eduid som e-legitimation för skolpersonal, om huvudmannen saknar en sådan tjänst
  • konfigurera samt föra över uppgifter för den skolpersonal och de elever som ska genomföra bedömningsstöd i provplattformen.
  • hantera skyddade personuppgifter genom att bland annat lägga till och ta bort sekretessmarkeringar samt registrera e-postadresser för mottagande av notiser gällande skyddade personuppgifter.
  • registrera e-postadresser till teknisk kontaktperson hos huvudmannen för mottagande av information från Skolverket.

Arkivering

De digitala betygsstödjande bedömningsstöden (de automaträttade och lärarbedömda elevlösningarna) som genomförts och som kommer att genomföras e-arkiveras hos Skolverket. Dessa är allmänna handlingar, och omfattas av bland annat provsekretess.

Arkivera och bevara prov

Film

Om Administration provtjänsten

I den här filmen får du veta mer om vad du kan göra i Administration provtjänsten.

03:24

Platshållare för video

Manualer och stöd

Här hittar du filmmanualer för olika funktioner i Administration provtjänsten.

Film

Hämta användaruppgifter till Skolverkets provtjänst

03:30

Platshållare för video

Film

Skicka användaruppgifter till Skolverkets provtjänst

03:28

Platshållare för video

Film

Filinläsning i Administration provtjänsten

06:24

Platshållare för video

Film

Eduid som e-legitimation för inloggning till Skolverkets provtjänst

03:13

Platshållare för video

Film

Eduid som inloggningstjänst för inloggning till Skolverkets provtjänst

04:51

Platshållare för video

Film

Hantera skyddade personuppgifter

08:22

Platshållare för video

Senast uppdaterad 14 januari 2026.