Betyg och studieresultat i gymnasieskolan år 2024
Andelen elever med examen minskar på 11 av 12 yrkesprogram år 2024. På de högskoleförberedande programmen är examen i princip oförändrad.
På yrkesprogrammen har andelen med examen inom tre år minskat tydligt, från 75,9 procent år 2023 till 74,7 procent år 2024, en minskning med 1,2 procentenheter. På de högskoleförberedande programmen var andelen elever som slutfört gymnasieskolan med en gymnasieexamen inom tre år 81,4 procent. Så var det även 2023.
Flera faktorer har bidragit till examensminskningen år 2024 jämfört med år 2023. En betydligt större andel har blivit underkända i kursen matematik 1 som är nödvändig för examen, främst på yrkesprogrammen men också på estetiska programmet. En kombination av förändringar i kursen matematik 1, påkopplade nationella prov i matematik 1 samt att eleverna sannolikt haft med sig ett kunskapstapp från grundskolan – även om det inte syns i deras grundskolebetyg –till följd av covid-19-pandemin har bidragit till examensminskningen. År 2024 har också en större andel avbrutit sina studier, förlängt studietiden eller bytt program bland eleverna jämfört med år 2023. Det har också bidragit till den minskande andelen med examen.
Utgiven år : 2024
Serie: Beskrivande statistik
Diarienummer : 2024:3560
Ämnesord:
Länk till denna sida:
För att spara eller dela denna sida, använd nedanstående länk:
För närvarande är det endast möjligt att beställa publikationer från serierna styrdokument och kommentarmaterial. Övriga publikationer tillhandahålls inte längre i tryckt format. I princip alla våra publikationer kan laddas ner digitalt.
De läroplaner och kommentarmaterial som går att köpa beställs via Norstedts Juridik. Endast de publikationer som listas på deras landningssidan finns att köpa som tryckta exemplar. De flesta kommentarmaterial finns endast i digitalt format.
Beställ styrdokument via Norstedts Juridik Länk till annan webbplats.
Kontakt
För frågor om innehållet i olika publikationer, vänd dig till Skolverkets upplysningstjänst. Länk till annan webbplats.
Vill du veta när det kommer en ny publikation? Prenumerera på Skolverkets nyhetsbrev.
Hittar du inte det du söker?
Vi gallrar med jämna mellanrum våra publikationer för att säkerställa att innehållet är aktuellt. Om du behöver ta del av bortplockat material kan du kontakta vår registrator, ange då publikationens titel.
e-post: registrator@skolverket.se
För närvarande är det endast möjligt att beställa publikationer från serierna styrdokument och kommentarmaterial. Övriga publikationer tillhandahålls inte längre i tryckt format. I princip alla våra publikationer kan laddas ner digitalt.
Läroplaner och kursplaner finns tillgängliga för beställning via Nordstedts Juridik. Länk till annan webbplats.
Köp- och leveransvillkor
Leveranser och fakturor för beställningar av läroplaner och kursplaner kommer från Norstedts Juridik.
Normalleveranser skickas som brev. Porto/frakt debiteras med den faktiska kostnaden. Vi kan leverera enligt andra önskemål på din begäran, extra kostnader kan då tillkomma. Kontakta vår publikationsservice för pris.
Beställningar skickas från vår distributör inom fem arbetsdagar från beställningsdatum, förutsatt att de beställda artiklarna finns i lager.
Betalning sker mot faktura inom 30 dagar från fakturadatum.
Vi debiterar inte någon separat fakturerings- eller expeditionsavgift.
Porto/frakt tillkommer alltid, även på gratismaterial.
Priser är angivna exklusive moms om inte annat anges.
Vi reserverar oss för prisändringar och för att material kan ha tagit slut efter beställningstillfället. Vid beställning som överstiger lagersaldot ger vi besked angående det via mejladressen som angavs vid beställningen.
Rabatter
Vid beställning av många exemplar av samma titel till samma leveransadress lämnas mängdrabatt på priset:
10 - 49 ex 5 % rabatt
50 eller fler ex 10 % rabatt