Skolor med spetsutbildning

Här hittar du grundskolans aktuella spetsutbildningar inklusive de som har beviljats starta från och med höstterminen 2014. Skolor som beviljats bedriva spetsutbildning får starta utbildningen i årskurs 7 under de åtta läsår som följer efter Skolverkets beslut.

Spetsutbildningarna nedan är indelade efter ämnesinriktning och i bokstavsordning.

Engelska

Internationella Engelska Skolan, Jönköping
Tillstånd från läsåret 2012/13.
Kontaktperson: Simon Varley, Tfn: 0736 -257 248,  info.jonkoping@engelska.se Internationella Engelska Skolan

Kvarngärdesskolan, Uppsala
Tillstånd från läsåret 2013/14.
Kontaktperson: Lisa Landerhjelm,
018 -727 59 04,  lisa.landerhjelm@uppsala.se Kvarngärdesskolan

Ljungenskolan, Vellinge
Tillstånd från läsåret 2013/14.
Kontaktperson: Ulrika Burman, tel. 040-42 58 50 Ljungenskolan

Söderkullaskolan, Malmö
Tillstånd från läsåret 2014/15.
Kontaktperson: Anders Dybner,
0729-83 91 35,
anders.dybner@malmo.se
Söderkullaskolan

Viktor Rydbergs samskola, Danderyd
Tillstånd från läsåret 2013/14.
Kontaktperson: Britt Nordahl-Roos, 08-622 21 20, britt.nordahlroos@vrg.se
Viktor Rydbergs samskola

Franska

Franska skolan Göteborg, Göteborg
Tillstånd från läsåret 2014/15.
Kontaktpersoner: Stéphanie Fahlquist, 0763-27 99 67, stephanie.fahlquist@medborgarskolan.se
Ellenor Sinclair, ellenor.sinclair@medborgarskolan.se
Franska skolan Göteborg

Franska skolan, Stockholm
Tillstånd från läsåret 2012/13 Franska skolan

Spanska och tyska

Liljeborgsskolan, Trelleborg
Tillstånd från läsåret 2012/13.
Kontaktpersoner: Tina Gunnarsson, tina.gunnarsson@skola.trelleborg.se
Stephanie Turesson, stephanie.turesson@skola.trelleborg.se Liljeborgsskolan

Samhällskunskap

Ånestadsskolan, Linköping
Tillstånd från läsåret 2013/14.
Kontaktperson: Madeleine Zerne, 013-20 79 74, madzer@linkoping.se Ånestadsskolan

Samhällskunskap och historia

Europaskolan Rogge, Strängnäs
Tillstånd från läsåret 2014/15.
Kontaktperson: Christoffer Bergfors, christoffer.bergfors@europaskolan.se,
076-767 59 90 Europaskolan

Matematik

Dackeskolan, Tingsryd
Tillstånd från läsåret 2013/14.
Kontaktperson: Johan Wingren, 0477-444 30 Dackeskolan

Dammfriskolan, Malmö
Tillstånd från läsåret 2014/15.
Kontaktpersoner: Anders Sandström, 0709-341 802, anders.sandstrom@malmo.se, Jörgen Håkansson, 0709-341 800, jorgen.hakansson@malmo.se, Lotta Elvstam, 0708-870 999, loot.elvstam@malmo.se, Margit Utsi, 0703-902 587, margit.utsi@malmo.se
Dammfriskolan

Edsbergsskolan, Sollentuna
Tillstånd från läsåret 2013/14.
Kontaktperson: Adam Jonsson, 08-594 77 946 Edsbergsskolan

Engelbrektsskolan, Stockholm
Tillstånd från läsåret 2014/15.
Kontaktperson: Ylva Modig, ylva.modig@stockholm.se Engelbrektsskolan

Enhagenskolan, Täby
Tillstånd från läsåret 2013/14.
Kontaktperson: Anna Efremova, 08-792 10 20, anna.efremova@tabyfriskola.se Täby Friskola

Grundskolan Metapontum, Stockholm
Tillstånd från läsåret 2012/13.
Kontaktperson: Safia Bari, 072-537 07 97 Grundskolan Metapontum

Hertsöskolan, Luleå
Tillstånd från läsåret 2012/13.
Kontaktperson: Louise Larsson, 0920-455791, louise.larsson@skol.lulea.se Hertsöskolan

Kunskapsskolan Uppsala Norra, Uppsala
Tillstånd från läsåret 2013/14.
Kontaktperson: Marie Bomark, 08-510 081 81 Kunskapsskolan Uppsala Norra

Mörbyskolan, Danderyd
Tillstånd från läsåret 2012/13.
Kontaktperson: Harri Koski, 08-568 914 42 Mörbyskolan Danderyd

Sturebyskolan, Stockholm
Tillstånd från läsåret 2014/15.
Kontaktperson: Jonas Wolbe, 08-508 46 337, jonas.wolbe@stockholm.se
Sturebyskolan

Matematik, biologi, fysik och kemi

Albäcksskolan, Hultsfred
Tillstånd från läsåret 2013/14.
Kontaktperson: Tomas Eckerberg 070-695 52 93 Albäcksskolan Hultsfred

Berzeliusskolan, Linköping
Tillstånd från läsåret 2012/13.
Kontaktpersoner: Jonas Gårdstam, jonas.gardstam@linkoping.se och Åse Mellerskog, ase.mellerskog@linkoping.se,  013-207 400 Berzeliusskolan

Helenaskolan, Skövde
Tillstånd från läsåret 2014/15.
Kontaktperson: Susanne Linder, 0500-497 133, susanne.linder@skovde.se
Helenaskolan

Europaskolan Rogge, Strängnäs
Tillstånd från läsåret 2012/13.
Kontaktperson: Christoffer Bergfors, christoffer.bergfors@europaskolan.se,
076-767 59 90 Europaskolan

Spånga grundskola, Stockholm
Tillstånd från läsåret 2013/14.
Kontaktperson: Madelen Kling, 0761-241 307,  madelen.kling@stockholm.se www.spangagrundskola.se

Senast granskad: 2016-12-15
Innehållsansvar: Avdelningen för analys