Kompetensutveckling för lärare inom kombinationsutbildningar i komvux – distanskurser

Under våren 2025 erbjuds distanskurser som riktar sig till dig som är lärare i kombinationsutbildningar i komvux och som tillsammans med en kollega vill utveckla ert samarbete och er undervisning med fokus på språk- och yrkesintegrerade arbetssätt utifrån en tydlig koppling till arbetslivet.

  • Lärare inom kombinationsutbildningar: yrkeslärare, lärare

  • 7,5 hp

  • Digitalt via Stockholms universitet

  • Vuxenutbildning

Anmälan

Antalet utbildningsplatser är begränsat till 35 språk- och 35 yrkeslärare. Totalt antal platser är 70 fördelat på 35 team, där varje team består av två kollegor: en språklärare och en yrkeslärare.

Du anmäler dig som en del av ett team tillsammans med den språk- eller yrkeslärare som du arbetar tillsammans med. Ni måste båda göra varsin anmälan för att vi ska kunna registrera er på rätt sätt.

Om du inte har möjlighet att ingå i ett team går det också att göra en enskild anmälan.

Du som är språklärare läser kursen Arbetslivsinriktad språkundervisning i sfi och sva inom komvux (7,5 hp), och du som är yrkeslärare läser kursen Språkutvecklande arbete inom kombinationsutbildningar (7,5 hp).

De båda kurserna löper parallellt med varandra och ni kommer under utbildningens gång att få gemensamma uppdrag och uppgifter att planera och genomföra i er ordinarie undervisning. Kring dessa kommer ni att arbeta som ett team.

  • Distanskurserna anordnas digitalt av Stockholms universitet.
  • Båda kurserna pågår 20 januari–9 juni 2025.
  • Sista anmälningsdag är den 9 december 2024.

Läs mer och anmäl dig här:

Kompetensutveckling för lärare inom kombinationsutbildningar i komvux VT25 Länk till annan webbplats.

Call to action

För yrkeslärare – Språkutvecklande arbete inom kombinationsutbildningar

Den här kursen är för dig som är yrkeslärare och vill utveckla din undervisning i muntlig och skriftlig kommunikation med tydlig koppling till arbetslivet. Kursen ger dig verktyg att utforma en språkutvecklande ämnesundervisning med fokus på de studerandes funktionella språkfärdigheter för aktivt deltagande i studier och arbetsliv.

Kursens innehåll

Kursen består av tre delar:

  • Teoretiska perspektiv på språk- och kunskapsutvecklande arbete och hur sådant arbete kan tillämpas inom kombinationsutbildningar där eleverna läser sfi/sva i kombination med en yrkesutbildning.
  • En introduktion till ämnet svenska som andraspråk och redskap för att tillämpa teoretiska kunskaper om andraspråksinlärning och andraspråksanvändning inom yrkesutbildning och i samarbete med lärare i sfi/sva.
  • Verktyg för att utforma språkutvecklande ämnesundervisning med fokus på de studerandes funktionella språkfärdigheter för aktivt deltagande i studier och arbetsliv.

Ta del av kursplan och övrig information här: Språkutvecklande arbete inom kombinationsutbildningar Länk till annan webbplats.

För språklärare – Arbetslivsinriktad språkundervisning i sfi och sva inom komvux

Den här kursen är för dig som är lärare i svenska för invandrare (sfi) eller svenska som andraspråk (sva) inom komvux och vill utveckla din undervisning i muntlig och skriftlig kommunikation med tydlig koppling till arbetslivet. Kursen ger dig verktyg för att utforma arbetslivsrelevant språkundervisning och undervisningsmaterial för att ge elever inom sfi eller sva ökade möjligheter att delta aktivt i arbetslivet.

Kursens innehåll

Kursen består av tre delar:

  • I den första delen ingår klargöranden av de begrepp och metoder som behövs för att beskriva kommunikation i arbetslivet.
  • Den andra delen är mer praxisorienterad, där du genomför ett eget arbete. Arbetet ger exempel på hur kommunikationssituationer i arbetslivet kan se ut.
  • I den avslutande delen, som är ämnesdidaktiskt inriktad, tillämpar du de inhämtade kunskaperna genom att konstruera undervisningsmaterial, material för handledning av elever under praktik eller underlag för bedömning av arbetsrelaterad språkfärdighet.

Ta del av kursplan och övrig information här: Arbetslivsinriktad språkundervisning Länk till annan webbplats.

Information

Därför ska ni delta

Ni får möjlighet att utveckla ert samarbete och er gemensamma undervisning inom kombinationsutbildningar i komvux.

Insatsen ingår i det nationella skolutvecklingsprogrammet Skola och arbetsliv samt vidare studier Länk till annan webbplats.

Belöning

Kontakt

För frågor om kursinnehåll: sva@su.se

För frågor om antagning: kombinationsutbildningar@skolverket.se.

Senast uppdaterad 10 december 2024.