Vissa barn och ungdomar som inte är folkbokförda i Sverige har rätt till kostnadsfri utbildning. Då kan den kommun där barnet bor söka bidrag för att täcka utbildningskostnaden.
Vi har beviljat bidrag till 31 kommuner om totalt 26 877 213 kronor. Alla huvudmän får sina enskilda beslut via e-tjänsten.
Lista över beviljade belopp, ansökan 1 för barn som inte är folkbokförda i Sverige 2019 (pdf, 30 kB)
Ansökan 1 var öppen 15 mars – 15 april 2019 i e-tjänsten för statsbidrag.
Så fungerar e-tjänsten för statsbidrag
Ansökan 2 är öppen 15 september – 15 oktober 2019 i e-tjänsten för statsbidrag.
Så fungerar e-tjänsten för statsbidrag
Vi kommer publicera beslutet här och i e-tjänsten för statsbidrag i november 2019.
Kommuner där det bor barn som inte är folkbokförda i landet kan söka bidraget.
Bidraget ska användas för att ge utbildning till vissa barn och ungdomar som inte är folkbokförda i Sverige, till exempel diplomatbarn. Statsbidraget gäller för
Det är alltid hemkommunen, alltså den kommun där barnet bor, som ska söka statsbidraget, även om barnet deltar i utbildning i en annan kommun eller i en fristående skola.
Skolverket betalar ut bidrag för diplomatbarn eller barn till anställda vid internationella organisationer. Vi kan även betala ut bidrag för barn till EU/EES-medborgare som har andra arbeten i Sverige.
Statsbidraget gäller för barn och ungdomar i
Skolverket betalar ut bidrag för diplomatbarn eller barn till anställda vid internationella organisationer.
Bidraget gäller barn i
Skollagen (2010:800) 29 kap. 2 § andra stycket 3 och 4
Lag (1976:661) om immunitet och privilegier i vissa fall 4 §
Bidraget täcker utgifterna för barnets utbildning. Det ska motsvara kostnaderna för andra barn i motsvarande utbildning.