Till innehållet

Komvux som särskild utbildning – flera hinder på vägen till och under studier

Bilaga till redovisningen om Uppdrag om kommunal vuxenutbildning som särskild utbildning

De senaste åren har antalet elever minskat inom komvux som särskild utbildning, en skolformsdel som riktar sig till vuxna med intellektuell funktionsnedsättning eller förvärvad hjärnskada. Minskningen beror bland annat på ändringar i skollagen, förändringar i kommunernas organisering av utbildningen och förändringar i kommunernas dagliga verksamheter. Det visar Skolverkets rapport Komvux som särskild utbildning – flera hinder på vägen till och under studier.

Allt färre elever går utbildningen

Antalet elever inom komvux som särskild utbildning var allra högst under 2007. Sedan dess har elevantalet minskat kontinuerligt. Under åren 2007 till 2020 minskade antalet elever med totalt 34 procent. Elevantalet har sjunkit på både grundläggande och gymnasial nivå, dock i olika hög grad.

Vi kan se att färre elever påbörjar en utbildning men också att fler elever skrivs ut från en pågående utbildning. En anledning är att vissa behörighetsvillkor har förändrats. En annan anledning är att allt färre kommuner anordnar utbildningen eller väljer att köpa in utbildningen av andra kommuner. Därtill har kommunernas dagliga verksamheter utökat sitt utbud av utbildningar.

Många möts av hinder när de vill studera

Skolverkets studie visar att personer som vill studera inom komvux som särskild utbildning ofta möts av hinder på olika samhällsnivåer. Det handlar framför allt om bristande möjligheter till studiefinansiering, färdtjänst och information om utbildningen. Ett annat hinder är att kommuner inte alltid gör likvärdiga bedömningar av sökandes rätt och behörighet till utbildningen. I vår rapport lämnar vi förslag på hur dessa hinder skulle kunna undanröjas.

Skolverket genomför flera insatser

Skolverket kommer använda studien som underlag för att fortsätta erbjuda stöd till kommuner för att utveckla utbildningen och sprida kunskap om situationen för elever med intellektuell funktionsnedsättning eller förvärvad hjärnskada inom komvux. Studien är en del av en rapport till regeringen som även beskriver vilka insatser vi gör inom detta område. Se länk nedan.

Redovisning av uppdrag om kommunal vuxenutbildning som särskild utbildning

Ladda ner som PDF

Utgiven år : 2021

Serie: Regeringsuppdrag

Diarienummer : 2021:198

Länk till denna sida:

För att spara eller dela denna sida, använd nedanstående länk:

De flesta publikationer finns endast som pdf:er att ladda ner. De som finns att beställa i tryckt format har en länk till den webbutik där du gör din beställning.

Här kan du se utbudet av tryckta publikationer samlat:

Kontakt

Hittar du inte det du söker?

Vi gallrar våra publikationer med jämna mellanrum för att säkerställa att utbudet är aktuellt. Om du behöver ta del av avpublicerat material kan du kontakta vår registrator, och ange publikationens titel. Mejla registrator@skolverket.se.

Publikationer som beställs i Skolverkets webbutik skickas från vår distributör Ljungbergs tryckeri.

Du behöver ha ett konto för att beställa. Registrera ett nytt konto om du är ny användare.

Normalleveranser skickas som brev eller postpaket. Vi kan leverera enligt andra önskemål på din begäran, extra kostnader kan då tillkomma.

Beställningar skickas inom fem arbetsdagar från beställningsdatum förutsatt att de beställda artiklarna finns i lager. Vid beställning som överstiger lagersaldot ger vi besked angående det via den mejladress som angavs vid beställningen.

Pris och debitering

  • Priser är angivna exklusive moms om inte annat anges.
  • Kostnad för frakt tillkommer alltid, även på gratismaterial.
  • Betalning sker mot faktura inom 30 dagar från fakturadatum.
  • Vi debiterar inte någon fakturerings- eller expeditionsavgift.
  • För försändelser till utlandet tillämpas de regler om moms som gäller för det aktuella landet.
  • Vi reserverar oss för prisändringar.