Statistiknyhet
Etablering efter kommunal vuxenutbildning för elever som avslutade studier 2022
Andelen etablerade på arbetsmarknaden efter kommunal vuxenutbildning ökade från 2022 till 2023, visar statistik från Skolverket. Den största ökningen skedde bland elever som avslutat en kortare yrkesutbildning, framför allt bland de med en kortare yrkesutbildning inom vård och omsorg.
Totalt 56 procent av de elever som avslutade en yrkesutbildning under 2022 hade en etablerad ställning på arbetsmarknaden året efter. Hälften av de som avslutade sina studier finansierade i regionalt yrkesvux 2022 hade en etablerad ställning året därpå.
Etableringsstatistik på riksnivå
Etableringsstatistik på riksnivå
Statistiken som publiceras idag omfattar även uppföljningen av yrkesutbildning som finansierats inom ramen för statsbidraget Regional yrkesinriktad vuxenutbildning. År 2024 läste 72 600 elever inom regionalt yrkesvux. Vård och omsorg är fortsatt den vanligaste inriktningen. Det är fler
kvinnor än män som läser inom regionalt yrkesvux och hälften av eleverna är utrikesfödda.
Av de som studerade regionalt yrkesvux 2022 avslutade 29 100 elever sina studier i komvux det året, varav hälften hade en etablerad ställning 2023.
Uppföljning av regionalt yrkesvux – utbildning 2024 och etablering 2023
Fler arbetar efter avslutad yrkesutbildning
Totalt 56 procent av eleverna som avslutade en kortare yrkesutbildning under 2022 hade en etablerad ställning på arbetsmarknaden året efter. Det är en ökning jämfört med de som avslutade en kortare yrkesutbildning 2021. Bland de som avslutade en längre yrkesutbildning 2022 var 57 procent etablerade året efter, vilket är oförändrat jämfört med motsvarande grupp året innan.
Högst etableringsgrad ett år efter studierna hade de elever som läste en vård- och omsorgsutbildning. Året efter avslutade studier 2022 var 73 procent av de med en längre vård- och omsorgsutbildning etablerade på arbetsmarknaden, och 70 procent av de med en kortare utbildning.
Två år efter avslutad yrkesutbildning ökade andelen elever med etablerad ställning på arbetsmarknaden. Av de som avslutade en längre yrkesutbildning 2021 var vård och omsorg det yrkesområde med högst andel etablerade elever två år efter avslutad utbildning. När det gäller kortare yrkesutbildning var fordon och transport det yrkesområde med högst andel etablerade elever efter två år.
Av de elever som avslutade komvuxstudier 2022 inom huvudsakligen teoretiska kurser läste 36 procent på högskola året därpå, vilket är en minskning jämfört med motsvarande grupp föregående år.
Diagram 1. Etableringsstatus 2023 (andel elever i procent) per grupp, för de som avslutade komvux på gymnasial nivå 2022
Ta del av siffrorna i diagram 1 xlsx, 22 kB.
Fler är etablerade två år efter sfi
Andelen elever med etablerad ställning på arbetsmarknaden ökade de två första åren efter avslutade studier i komvux i svenska för invandrare 2021. Elever som avslutade studierna med godkänt betyg i kurs D studerade vidare efter sfi i högre utsträckning än elever som avslutade studierna med godkänt betyg i lägre kurser eller utan godkänt betyg.
Av de elever som avslutade sfi 2021 med ett godkänt betyg i kurs D fortsatte 51 procent i övriga studier och 2 procent med högskolestudier året därpå. I gruppen som blev godkända i kurs D var det få som varken arbetade eller studerade.
Elever som inte blev godkända i någon kurs under sin studietid var i högre utsträckning etablerade på arbetsmarknaden efter avslutade studier jämfört med andra sfi-elever. Samtidigt finns en stor variation i etableringsgrad inom denna grupp, då även andelen som varken arbetade eller studerade var hög bland dem.
Diagram 2. Andel med olika etableringsstatus ett och två år efter avslutade studier i sfi år 2021. Elever uppdelat efter studieresultat i sfi
Ta del av siffrorna i diagram 2 xlsx, 23 kB.
Kontaktuppgifter
Vid frågor om statistiken mejla till utbildningsstatistik@skolverket.se.
Publicerades den .
Aktuell statistik
- Sysselsättning efter anpassade gymnasieskolan och komvux som anpassad utbildning hösten 2023
- Kommunernas aktivitetsansvar perioden 2024/2025
- Uppföljning av kvalitetssystemets delmål och indikatorer 2022/23–2024/25
- Statistik om betygen i gymnasiet år 2025
- Statistik om nationella prov i årskurs 6 och 9 våren 2025

