Till innehållet
Till startsidan för skolverket.se
searchSök

Skolverket ser över kursplaner i komvux

Skolverket ser över kursplanerna i tre skolformsdelar i komvux. Översynen som pågår under flera år omfattar bland annat revideringen av ett stort antal kursplaner. Därutöver tar Skolverket fram förslag till nya kursplaner. Här kan du läsa mer om förändringarna.

För närvarande ser Skolverket över kursplanerna i komvux på grundläggande nivå, komvux som anpassad utbildning på grundläggande nivå och komvux i sfi.

I översynen ingår att

  • revidera kursplanerna i komvux på grundläggande nivå och komvux som anpassad utbildning på grundläggande nivå
  • revidera kursplanerna i svenskämnena i samma skolformsdelar
  • ta fram förslag till nya kurser i komvux i sfi på uppdrag av regeringen
  • ta fram förslag till yrkeskurser på grundläggande nivå på uppdrag av regeringen
  • utreda behovet av ytterligare kurser i komvux.

Här nedan kan du läsa mer om respektive område i vårt pågående arbete.

Reviderade kursplaner i komvux på grundläggande nivå och komvux som anpassad utbildning på grundläggande nivå

Här kan du som är verksam i komvux ta del av kursplanerna samt information och material för implementeringen av de reviderade kursplanerna som började gälla den 1 juli 2025.

Reviderade kursplaner i komvux på grundläggande nivå och komvux som anpassad utbildning på grundläggande nivå

Revidering av kursplanerna i svenskämnena

Inom ramen för översynen har Skolverket bedömt att kursplanerna i svenskämnena och sfi behöver ses över som en helhet. Därför reviderar vi nu även kursplanerna i svenskämnena med målet att skapa en bättre sammanhängande utbildning för målgruppen och en tydligare målgruppsanpassning.

Här kan du läsa mer om vilka kursplaner som berörs, bakgrunden till revideringen, vad revideringen innebär och de preliminära datumen för den planerade remissen med våra förslag.

Revidering av kursplanerna i svenskämnena

Nya kurser i komvux i sfi

Skolverket arbetar med att ta fram förslag till nya kurser i komvux i svenska för invandrare (sfi) på uppdrag av regeringen. Här kan du läsa mer om regeringsuppdraget.

Nya kurser i komvux i sfi

Yrkeskurser på grundläggande nivå

På uppdrag av regeringen arbetar Skolverket med att ta fram förslag till yrkeskurser på grundläggande nivå. Här kan du läsa mer om regeringsuppdraget.

Yrkeskurser på grundläggande nivå

Behovet av ytterligare kurser i komvux utreds

Under Skolverkets arbete med att se över kursplanerna i komvux har det kommit fram att elever kan ha behov av kunskaper som inte ingår i dagens kurser eller i de kurser som vi föreslår inom ramen för regeringsuppdraget som ska redovisas i april 2026.

Därför kommer vi att utreda behovet av nya kurser i komvux på grundläggande nivå, komvux som anpassad utbildning på grundläggande nivå och komvux i sfi. Tidsplanen för denna behovsanalys är ännu inte fastställd.

Senast uppdaterad 06 november 2025.