Undervisning i svenska som andraspråk
Svenska som andraspråk finns i alla skolformer där man undervisar i ämnen. Svenska som andraspråk skiljer sig från ämnet svenska genom att undervisningen utgår från ett andraspråksperspektiv. Här hittar du svar på frågor om reglerna om svenska som andraspråk, till exempel vilka elever som ska och får läsa svenska som andraspråk i de olika skolformerna.
Svenska som andraspråk i grundskolan och motsvarande skolformer
Vilka elever ska läsa svenska som andraspråk i grundskolan och motsvarande skolformer?
Enligt skolförordningen ska följande elever i grundskolan, anpassade grundskolan, specialskolan och sameskolan få undervisning i svenska som andraspråk om de behöver det:
- elever som har ett annat språk än svenska som modersmål
- elever som har svenska som modersmål och som har tagits in från skolor i utlandet
- invandrarelever som har svenska som huvudsakligt umgängesspråk med en vårdnadshavare.
Elever som stämmer in på någon av beskrivningarna ovan ska alltså inte läsa svenska som andraspråk automatiskt. Det är bara om de har behov av det som de ska få undervisning i svenska som andraspråk.
Undervisning i svenska som andraspråk ersätter undervisning i svenska.
Källor: 5 kapitlet 14-15 §§ skolförordningen.
Hur ska svenska som andraspråk anordnas?
Undervisning i svenska som andraspråk ersätter undervisning i svenska.
Därutöver får svenska som andraspråk anordnas som språkval i grundskolan och specialskolan, under förutsättning att eleven i övrigt får undervisning i svenska som andraspråk. Svenska som andraspråk får också anordnas inom ramen för skolans val.
Källor: 5 kapitlet 15 §, 9 kapitlet 6 § och 11 kapitlet 5 § skolförordningen.
Vem beslutar om en elev ska läsa svenska som andraspråk?
Det är rektorn som beslutar om en elev i grundskolan eller en motsvarande skolform ska få undervisning i svenska som andraspråk.
Beslutet ska grunda sig på elevens behov, men det är inte närmare reglerat hur behovsprövningen ska gå till. Skolverket har tagit fram fyra artiklar som kan stödja skolor i arbetet att ta reda på om en elev behöver undervisning i svenska som andraspråk.
Källa: 5 kapitlet 14 § skolförordningen.
Stöd i arbetet
Hur ska ett beslut om att en elev ska läsa svenska som andraspråk utformas?
Det är inte specifikt reglerat hur beslutet gällande undervisning i svenska som andraspråk ska utformas. Detsamma gäller bedömningen av elevens behov av sådan undervisning. Rutiner för detta får tas fram lokalt.
Källa: 5 kapitlet 14 § skolförordningen.
Kan en elev byta från svenska som andraspråk till svenska eller tvärtom?
Ja. Det finns inget som hindrar att en elev byter mellan de två ämnena. En elev läser svenska som andraspråk utifrån sitt behov. Eftersom elevens behov kan ändras, kan beslutet att eleven ska läsa ett visst ämne också behöva omprövas.
Svenska och svenska som andraspråk är två olika ämnen med två olika kursplaner. Ämnena är likställda, men det finns vissa inslag som skiljer sig åt mellan ämnena. Om en elev byter mellan ämnena måste skolan ta hänsyn till att eleven kan behöva stöd för att ta igen delar i undervisningen som eleven kan ha missat.
Källor: 5 kapitlet 14 § skolförordningen.
Svenska som andraspråk i gymnasieskolan och anpassade gymnasieskolan
Vilka elever får läsa svenska som andraspråk på nationella program i gymnasieskolan och anpassade gymnasieskolan?
På nationella program i gymnasieskolan och anpassade gymnasieskolan får en elev som har ett annat språk än svenska som modersmål läsa svenska som andraspråk som gymnasiegemensamt ämne eller gymnasiegemensamt ämne i anpassad gymnasieskola i stället för svenska.
Till skillnad mot i grundskolan och motsvarande skolformer finns inga bestämmelser om behovsprövning. Det ska framgå i elevens individuella studieplan vilka ämnen och nivåer i ämnen som ingår i elevens utbildning.
Vidare gäller att en elev i gymnasieskolan som har ett annat språk än svenska som modersmål ska erbjudas svenska som andraspråk som individuellt val om eleven går på ett yrkesprogram och enligt 4 kapitlet 23 § gymnasieförordningen väljer bort en eller flera nivåer i svenska som andraspråk (den bestämmelse som möjliggör för elever på yrkesprogram att välja bort delar av det som krävs för grundläggande behörighet).
För elever på introduktionsprogram är det inte reglerat vem som får läsa svenska som andraspråk. För varje elev på ett introduktionsprogram ska det framgå i den individuella studieplanen vilka ämnen och nivåer i ämnen som ingår i elevens utbildning.
Källor: 16 kapitlet 25 § och 17 kapitlet 7 § skollagen, 1 kapitlet 7 § samt 4 kapitlet 7 och 11 §§ gymnasieförordningen.
Kan en elev byta mellan svenska och svenska som andraspråk inom ramen för ett och samma nationella program i gymnasieskolan eller anpassade gymnasieskolan?
Ja. En elev kan till exempel läsa svenska nivå 1 och sedan fortsätta med svenska som andraspråk nivå 2. Det är även möjligt att först läsa svenska som andraspråk och fortsätta med svenska i nästa nivå.
För examens- eller studiebevis som utfärdas från gymnasieskolan efter den 1 januari 2028 gäller dock att endast ett av ämnena får tas med i examens- eller studiebeviset. Om en elev har betyg i båda ämnena och betyget i det ena ämnet omfattar en högre nivå ska det ämnet tas med i det aktuella betygsdokumentet. Om en elev har betyg i båda ämnena och den högsta nivå som betygen omfattar är densamma i båda ämnena får eleven välja vilket ämne som ska tas med. Detsamma gäller för gymnasiebevis avseende anpassad gymnasieskola som utfärdas efter den 1 januari 2029. Äldre bestämmelser gäller fortfarande för betyg som har satts på kurser.
Källor: 4 kapitlet 11 § och 8 kapitlet 4-7 §§ gymnasieförordningen samt förordning (2025:1039) om ändring i gymnasieförordningen (2010:2039).
Kan Gy11-kurserna Svenska 1 och Svenska som andraspråk 1 ingå i en och samma gymnasieexamen?
Observera att detta svar inte gäller för utbildning som påbörjats den 1 juli 2025 eller senare.
Ja. Om en elev läst Gy11-kurser i båda ämnena kan dessa kurser ingå tillsammans i elevens gymnasieexamen.
En elev som har ett annat språk än svenska som modersmål och läser Gy11-kursen Svenska som andraspråk 1 i den gymnasiegemensamma delen i programstrukturen kan läsa Gy11-kursen Svenska 1 som individuellt val. Detsamma gäller för högre Gy11-kurser i de båda ämnena.
En elev som har ett annat språk än svenska som modersmål och läser Gy11-kurser i svenska i den gymnasiegemensamma delen ska erbjudas svenska som andraspråk som individuellt val.
Källor: 4 kapitlet 7 § (i dess lydelse enligt SFS 2012:402) och 11 §, 8 kapitlet 4 §, 5-7 §§ (i dessas lydelser enligt SFS 2010:2039) gymnasieförordningen samt förordning (2025:1039) om ändring i gymnasieförordningen (2010:2039).
Svenska som andraspråk inom komvux
Vem är behörig att läsa svenska som andraspråk inom komvux?
För att vara behörig till ämnet svenska om andraspråk inom komvux på gymnasial nivå eller komvux som anpassad utbildning på gymnasial nivå måste den sökande ha ett annat modersmål än svenska. Personen måste också uppfylla övriga behörighetskrav för utbildningen.
Inom komvux på grundläggande nivå och komvux som anpassad utbildning på grundläggande nivå finns inga särskilda behörighetskrav för svenska som andraspråk, utöver de allmänna reglerna om rätt till utbildning.
Källor: 3 kapitlet 4 § förordningen om vuxenutbildning.
Rätt, behörighet och antagning till komvux på gymnasial nivå
Rätt, behörighet och antagning till komvux på grundläggande nivå
Rätt, behörighet och antagning till komvux som anpassad utbildning
Endast ett av ämnena svenska och svenska som andraspråk får ingå i en gymnasieexamen inom komvux
Endast ett av ämnena svenska eller svenska som andraspråk kan ingå i en gymnasieexamen inom komvux på gymnasial nivå.
Äldre bestämmelser gäller fortfarande för betyg som har satts på kurser enligt Gy11. Om en elev har fått betyg på en kurs i ämnet svenska och en nivå i ämnet svenska som andraspråk får dock bara ett av betygen ingå i examen. Detsamma gäller om eleven har fått betyg på en kurs i ämnet svenska som andraspråk och en nivå i ämnet svenska.
Källor: 4 kapitlet 14 och 15 a-b §§ förordningen om vuxenutbildning samt förordning (2025:1040) om ändring i förordningen (2011:1108) om vuxenutbildning.
Ändringar i förordningen om vuxenutbildning trädde i kraft den 1 januari 2026
Organisering av undervisning i svenska som andraspråk
Kan elever som läser svenska respektive svenska som andraspråk få undervisning tillsammans, i samma klassrum?
Det finns inget formellt hinder mot att undervisningen organiseras så att elever som läser svenska respektive svenska som andraspråk undervisas i samlad klass. Svenska och svenska som andraspråk är dock olika ämnen med olika kurs- och ämnesplaner. Vid undervisning i samlad klass måste det vara tydligt vilket av ämnena var och en av eleverna får undervisning i.
En lärare som är behörig att undervisa i svenska är inte automatiskt behörig att undervisa i svenska som andraspråk. Huvudregeln är att endast den som har legitimation och rätt behörighet får bedriva undervisning i ett visst ämne. I vissa fall, till exempel om det inte finns någon lärare med rätt behörighet att tillgå inom huvudmannens organisation, kan en lärare utan rätt behörighet ändå undervisa.
Källor: 2 kapitlet 13 och 18 §§ skollagen.
Förskolor, skolor, fritidshem och kommunal vuxenutbildning har alltid en huvudman. Huvudmannen är ytterst ansvarig för att utbildningen genomförs i enlighet med skollagen och andra bestämmelser. Alla huvudmän inom skolväsendet ska ha skriftliga rutiner för att ta emot och utreda klagomål mot utbildningen.
Kommuner
En kommun kan vara huvudman för förskola, förskoleklass, grundskola, anpassad grundskola, fritidshem, gymnasieskola, anpassad gymnasieskola och kommunal vuxenutbildning.
Enskilda
En enskild fysisk eller juridisk person kan vara huvudman för förskola, förskoleklass, grundskola, anpassad grundskola, fritidshem, gymnasieskola och anpassad gymnasieskola. En enskild juridisk person kan exempelvis vara ett aktiebolag eller en stiftelse.
Regioner
Gymnasieskolor, anpassade gymnasieskolor och kommunal vuxenutbildning kan i viss utsträckning ha en region som huvudman.
Staten
Specialskolor och sameskolor samt förskoleklass och fritidshem vid en specialskola eller sameskola har staten som huvudman.
Källor: 2 kapitlet 2-8 § och 4 kapitlet 8 § skollagen.
Får en lärare sätta betyg utifrån betygskriterierna i svenska som andraspråk om en elev har läst svenska?
Nej, elevens kunskaper ska bedömas utifrån betygskriterierna för det ämne eller den kurs eleven läser. Svenska och svenska som andraspråk är två olika ämnen med två olika kurs- och ämnesplaner. När läraren sätter betyg ska hen utgå från betygskriterierna i den aktuella kurs- eller ämnesplanen.
Källor: 10 kapitlet 19-20 §§, 11 kapitlet 22-23 §§, 12 kapitlet 19-20 §§, 13 kapitlet 20-21 §§, 15 kapitlet 24 §, 18 kapitlet 23 § samt 20 kapitlet 37 § skollagen.
Senast uppdaterad 02 januari 2026.