Till innehållet
Till startsidan för skolverket.se
searchSök

Statsbidrag för kompletterande pedagogisk utbildning på forskarnivå 2026

Det här statsbidraget går till utvalda lärosäten för att de ska ge utbildningsbidrag till studenter som läser kompletterande pedagogisk utbildning som leder till ämneslärarexamen för personer som har en examen på forskarnivå.

Utbildningsbidragen avser studenter på utbildningar enligt förordning (2016:705) om kompletterande pedagogisk utbildning som leder till ämneslärarexamen för personer som har en examen på forskarnivå.

Lärosätena som kan tilldelas detta statsbidrag är

  • Stockholms universitet

Viktiga datum och beslut

Statsbidrag lämnas för ett bidragsår i taget och betalas ut efter begäran två gånger per bidragsår.

Bidragsomgången 2026

Begäran om utbetalning 1

Begäran om utbetalning av vårens medel sker i e-tjänsten för statsbidrag den 1 februari–16 februari 2026.

Logga in i e-tjänsten

Sök statsbidrag i e-tjänsten

Begäran om utbetalning 2

Begäran om utbetalning av höstens medel sker i e-tjänsten för statsbidrag den 1–15 september 2026.

Logga in i e-tjänsten

Sök statsbidrag i e-tjänsten

Nyttjandet av bidraget för år 2026 ska redovisas i e-tjänsten den 1 januari–15 januari 2027.

Logga in i e-tjänsten

Sök statsbidrag i e-tjänsten

Vem kan söka statsbidraget?

Det går inte att ansöka om detta statsbidrag. Det kan enbart begäras ut av Stockholm universitet som är statsbidragets administrativt samordnande lärosäte.

Hur stort är statsbidraget?

Uppdrag och finansiella villkor för statsbidraget anges i Skolverkets regleringsbrev för aktuellt bidragsår. Denna sida uppdateras med information om statsbidragets storlek när regeringen fastställt Skolverkets regleringsbrev för 2026.

Outnyttjat bidrag ska återbetalas

Outnyttjade medel som betalas ut 2026 ska återbetalas till Skolverket senast den 3 februari 2027.

Vi följer upp och kontrollerar att pengarna som vi delar ut som statsbidrag används på ett korrekt sätt. Detta gör vi utöver de ordinarie redovisningarna för respektive statsbidrag. Samtliga huvudmän och organisationer som vi fördelar pengar till kan bli kontrollerade.

Syftet med kontrollerna är att

  • hitta och förhindra fel och fusk med statsbidragen
  • värna om våra skattemedel
  • få kunskap om hur statsbidragen används
  • få kunskap i hur vi kan utveckla och förbättra arbetet med statsbidragen.

Vårt mål är att det ska vara så enkelt och smidigt som möjligt att ta del av och använda statsbidragen på ett korrekt sätt.

Kontakt

Vid frågor kan du mejla statsbidrag.forskar-kpu@skolverket.se.

Senast uppdaterad 19 november 2025.