Statsbidrag för personalförstärkning 2026
Det här statsbidraget ska göra det möjligt för huvudmän att anställa eller ge uppdrag till personal inom elevhälsan, för speciallärare, speciallärare i särskilda undervisningsgrupper, läraravlastande personal och lärarassistenter.
Ändringar i statsbidraget
Från år 2026 ingår lärarassistenter i statsbidraget, enligt den upphävda förordningen 2019:551 i statsbidraget för personalförstärkning 2024:1341.
Viktiga datum och beslut
Bidragsomgången 2026
Ansökan är öppen 15 februari–16 mars 2026 i e-tjänsten för statsbidrag. Bidragsomgången avser perioden 1 januari–31 december 2026.
Beviljat statsbidrag betalas ut en gång per termin.
Så kan du förbereda dig
I ansökan kommer ni att behöva lämna följande uppgifter:
- Intyganden om att ni uppfyller villkoren enligt förordning.
- Uppgift om hur många årsarbetskrafter per yrkeskategori ni hade under 2025.
- Uppgift om hur många årsarbetskrafter ni söker bidrag för under 2026 per yrkeskategori för bibehållande av tidigare beviljat statsbidrag samt ny personalförstärkning,
- Yrkeskategori.
Vi återkommer med information om redovisningen.
Vem kan söka statsbidraget?
Kommunala, fristående, statliga och regionala huvudmän för
- förskoleklassen
- grundskolan
- anpassade grundskolan
- gymnasieskolan
- anpassade gymnasieskolan.
Om ni avser att ansöka för speciallärare i särskilda undervisningsgrupper kan bidraget lämnas till en huvudman för
- grundskola
- anpassaed grundskolan.
Vad ska statsbidraget användas till?
Bidraget ska användas för personalkostnader under perioden 1 januari–31 december 2026.
Det ska användas till att anställa eller ge uppdrag till personal inom elevhälsan, för speciallärare, speciallärare i särskilda undervisningsgrupper, läraravlastande personal och lärarassistenter. Statsbidraget syftar till att skolan ska få bättre förutsättningar att möta elevers behov av stödinsatser i undervisningen, att stärka tillgången till elevhälsopersonal och att förbättra tryggheten och studieron i skolan.
Elevhälsan ska omfatta medicinska, psykologiska, psykosociala och specialpedagogiska insatser. Statsbidraget kan inte användas för att rekrytera personal inom elevhälsan som ni är skyldiga att ha. Enligt skollagen ska det finnas tillgång till skolläkare, skolsköterska, psykolog, kurator och specialpedagog eller speciallärare.
Yrkeskategorier för personalförstärkningen
Personalförstärkningen ska ske inom yrkeskategorierna
- legitimerade skolläkare
- legitimerade skolsköterskor
- kuratorer
- legitimerade psykologer
- legitimerade speciallärare, inklusive speciallärare i särskilda undervisningsgrupper
- lärare som deltar i fortbildning som syftar till att läraren ska avlägga en speciallärarexamen eller specialpedagogexamen enligt bilaga 2 till högskoleförordningen (1993:100)
- läraravlastande personal
- lärarassistenter.
Vad kan bidraget inte användas till?
Det går inte att söka det här bidraget för andra yrkeskategorier än de som listas. Det går till exempel inte att söka bidraget för att anställa en logoped eller sjukgymnast.
Bidraget får inte användas till att finansiera
- personalförstärkningar som uppnås genom omfördelning av befintlig personal eller omorganisering av verksamheten
- personalförstärkningar som finansieras genom andra statsbidrag, till exempel statsbidraget för likvärdig skola
- utbildning som bedrivs enligt förordningen (1992:395) om uppdragsutbildning inom skolväsendet.
Vilka villkor gäller för statsbidraget?
Ny personalförstärkning
Ni kan söka bidrag för ny personalförstärkning som genomförs under bidragsåret, det vill säga för ökningen i årsarbetskrafter jämfört med föregående år. Förstärkningen avser en anställning eller ett uppdrag som varar minst sex månader på heltid eller deltid som påbörjas under bidragsåret.
En personalförstärkning är en ökning i antalet årsarbetskrafter under bidragsåret i jämförelse med föregående år. Ökningen ska ske på huvudmannanivå. En personalförstärkning kan till exempel uppnås genom att fler personer anställs eller att anställningsgraden utökas för befintlig personal i nytt anställningsavtal. Det anses inte vara ny personalförstärkning om en person i grunden har en anställning på heltid men arbetar deltid och under tiden ansökan om personalförstärkning är öppen väljer att utöka sin arbetstid inom ramen för sin anställning.
Bibehålla förstärkning
Att bibehålla förstärkning innebär att ni bibehåller statsbidrag för årsarbetskrafter som är en tidigare statsbidragsfinansierad nyförstärkning.
För bidragsomgången 2026 kan ni ansöka om att bibehålla de utökade antalet årsarbetskrafter som ni fick beviljat föregående år inom:
- Statsbidrag för personalförstärkning 2025
- Statsbidrag för lärarassistenter 2025
Utgångspunkten är det ni fick beviljat 2025. Om ni yrkar på ett högre bibehållande 2026 än det som beviljades för 2025 kan ni inte beviljas statsbidrag för mellanskillnaden. Endast ökning av årsarbetskrafter kopplade till bidrag under 2025 kan bibehållas för 2026.
Om ni till exempel har beviljats att bibehålla två skolläkare och att nyförstärka med en skolläkare, kan ni för 2026 ansöka om att bibehålla högst tre skolläkare, under förutsättning att förstärkningen finns kvar. Om ni har fått återkrav för en halv årsarbetskraft skolläkare kan ni för 2026 ansöka om att bibehålla högst 2,5 årsarbetskrafter. Redovisningen styr således vad ni kan ansöka om att bibehålla 2026.
Om ni inte har ansökt om bidrag för 2025, kan ni inte ansöka om bibehållande för 2026, och 2025 betraktas då som ett normalår för årsarbetskrafter.
Legitimation och behörighet
Skolläkare, skolsköterskor och psykologer
Skolläkare, skolsköterskor, och psykologer ska ha legitimation och behörighet för uppdraget eller anställningen.
Kuratorer
Kuratorer ska ha tillräcklig utbildning för anställningen eller uppdraget. Det är ni själva som gör bedömningen om vad tillräcklig utbildning innebär.
Speciallärare och fortbildning
Läraren som ni söker bidrag för ska ha legitimation och behörighet som speciallärare, eller delta i fortbildning som syftar till att hen ska få en speciallärarexamen eller specialpedagogexamen.
Läraravlastande personal
Bidraget ska lämnas för personalförstärkning när det gäller läraravlastande personal med relevant utbildning för att utföra arbetsuppgifter som huvudsakligen bidrar till förbättrad trygghet och studiero.
Lärarassistenter
Bidraget ska lämnas för personalförstärkning när det gäller lärarassistenter som på annat sätt avlastar lärarna så att de kan ägna sig åt undervisning och uppgifter som hör till undervisningen utifrån den upphörda förordningen 2019:551.
Verksamhet
Huvudmannen ska ha bedrivit verksamhet under året som föregår bidragsåret för att bli berättigad bidrag för personalförstärkning. Huvudmannen ska även öka antalet årsarbetskrafter jämfört med det föregående året. Det är för att personalförstärkning måste innebära att huvudmannen ökar antalet årsarbetskrafter under bidragsåret, i jämförelse med föregående år. Vidare ställer skollagen krav på att huvudmän har en egenfinansierad elevhälsa. Statsbidraget kan således inte användas för att finansiera en verksamhet som inte ”finns”.
Huvudmannen får inte ha skulder
Statsbidrag får inte lämnas till en huvudman som:
- är i likvidation eller försatt i konkurs
- har skulder som har överlämnats till Kronofogdemyndigheten och som vid indrivning handläggs som allmänt mål
- har en skuld som inte har betalats i tid och som avser återkrav av bidrag som har lämnats av Skolverket.
Skolverket kontrollerar detta innan beslut om ansökan och vid utbetalning av beviljat statsbidrag.
Huvudmannen får inte ha ett återkallat godkännande
Statsbidraget får inte lämnas om Skolinspektionen har beslutat att återkalla huvudmannens godkännande för en verksamhet som omfattas av bidraget.
Bidraget får inte heller lämnas om Skolinspektionen har beslutat att förbjuda huvudmannen att driva verksamheten vidare, så kallat verksamhetsförbud. Statsbidraget får dock lämnas om ett sådant beslut har upphävts.
Villkoren för statsbidraget styrs av
Förordning (2024:1341) om statsbidrag för personalförstärkning
Viktigt att veta när ni ansöker
Här kan du läsa mer om de begrepp som ingår i villkoren för bidraget och som är bra att känna till när ni ansöker.
Vad är en årsarbetskraft?
En årsarbetskraft är en person som arbetar heltid under hela året. För timavlönade beräknar ni årsarbetskraften utifrån antalet arbetade timmar. En heltid vid timanställning (1,0 årsarbetskrafter) motsvarar 1 700 timmar. För hjälp med att beräkna årsarbetskrafter kan ni använda er av vårt beräkningsstöd.
Beräkningsstöd för årsarbetskrafter xlsx, 17 kB.
I antalet årsarbetskrafter ska egenanställda såväl som inhyrd personal, som konsulttjänster, ingå, men endast anställningar eller uppdrag som varar minst sex månader på heltid eller deltid. Tid som medarbetare är tjänstlediga, till exempel för studier, föräldralediga eller annan frånvaro under en sammanhängande period om mer än 30 dagar, till exempel sjukskrivning eller vård av sjukt barn, ska inte räknas med i antalet årsarbetskrafter. Kortare frånvaro behöver alltså inte räknas bort eller tas hänsyn till i sammanställningen av årsarbetskrafter. Tid för vikarier kan inkluderas, under förutsättning att vikarien uppfyller övriga villkor för bidraget.
Vad är en personalförstärkning?
Ny personalförstärkning beräknas separat utifrån 4, 6 och 7 §§ i förordningen. Det måste alltså ske en utökning på aggregerad nivå separat för elevhälsan, speciallärare och läraravlastande personal.
Hur stort är statsbidraget?
Vi vet ännu inte hur stort anslaget kommer att vara för statsbidraget 2026. Det anges i Skolverkets regleringsbrev som vi får från regeringen i mitten av december 2025. Vi kommer då att uppdatera den här sidan.
Bidraget ska motsvara hälften av kostnaden för en heltidsanställning eller ett uppdrag under ett bidragsår. Bidraget baseras på ett schablonbelopp i enlighet med nationell lönestatistik för de olika yrkeskategorierna. Bidragsbeloppet baseras alltså inte på era egna kostnader för förstärkningen.
Schablonbelopp för 2026
Följande schablonbelopp gällde för 2025.
- Legitimerade skolläkare: 863 000 kronor
- Legitimerade skolsköterskor: 381 000 kronor
- Kurator: 341 000 kronor
- Legitimerade psykologer: 404 000 kronor.
- Legitimerade speciallärare: 390 000 kronor
- Lärare som deltar i fortbildning för att få en speciallärar- eller specialpedagogexamen: 354 000 kronor.
- Läraravlastande personal: 295 000 kronor.
Vi återkommer med aktuella schabloner för bidragsåret 2026.
Beräkning av bidragsbeloppet
Bidragsbeloppet beräknas utifrån schablonbeloppen ovan för det ökade antal årsarbetskrafter som ni tidigare har fått bidrag för inom ramen för det här statsbidraget och som ni vill fortsätta att söka statsbidrag för, samt ytterligare personalförstärkning av årsarbetskrafter.
Vi kan behöva göra ett urval
Om det kommer in fler ansökningar som uppfyller villkoren för bidraget än det finns pengar att fördela gör vi ett urval. Då ska bidraget i första hand fördelas proportionerligt utifrån huvudmannens elevantal i samtliga skolformer som statsbidraget omfattar i relation till det totala elevantalet i dessa skolformer under föregående år. Inget bidrag ska dock understiga 75 000 kronor.
Om pengar återstår efter den fördelningen ska Skolverket prioritera ansökningar från de huvudmän som har störst behov av personalförstärkning. Vi gör bedömningen att det är de huvudmän som har särskilt svåra förutsättningar som har störst behov av personalförstärkning. Bedömningen av vilka huvudmän som har särskilt svåra förutsättningar avgörs utifrån våra fördelningsnycklar för grundskolan och gymnasieskolan.
Vid ett urval kommer vi inte prioritera ansökningar som avser anställning eller uppdrag inom en specifik yrkeskategori.
Redovisning av beviljat bidrag
De huvudmän som har beviljats bidrag för 2026 kommer i samband med bidragsårets slut att behöva redovisa antalet årsarbetskrafter för samtliga yrkeskategorier inom statsbidraget.
Om ni inte efterlever villkoren för bidraget kan ni behöva betala tillbaka hela eller delar av det beviljade bidragsbeloppet. Det kan till exempel vara om ni inte har uppnått en tillräckligt hög personalförstärkning som ni har ansökt för, eller om ni inte har haft kostnader, baserat på schablonerna, som motsvarar bidraget som har beviljats.
Vi kan godkänna en redovisning som visar att ni inte har använt bidraget enligt förordningen om det finns särskilda skäl för det. Vad särskilda skäl innefattar definieras inte på förhand. Det är upp till er själva att redogöra för eventuella särskilda skäl och vi gör därefter en bedömning i varje enskilt fall.
Vi följer upp och kontrollerar att pengarna som vi delar ut som statsbidrag används på ett korrekt sätt. Detta gör vi utöver de ordinarie redovisningarna för respektive statsbidrag. Samtliga huvudmän och organisationer som vi fördelar pengar till kan bli kontrollerade.
Syftet med kontrollerna är att
- hitta och förhindra fel och fusk med statsbidragen
- värna om våra skattemedel
- få kunskap om hur statsbidragen används
- få kunskap i hur vi kan utveckla och förbättra arbetet med statsbidragen.
Vårt mål är att det ska vara så enkelt och smidigt som möjligt att ta del av och använda statsbidragen på ett korrekt sätt.
Kontakt
Om du har frågor kan du mejla till statsbidrag.personalforstarkning@skolverket.se.
Frågor och svar
Det går att använda bidraget för att finansiera inhyrd personal så väl som egenanställda.
Det här statsbidraget kan sökas för den personalförstärkning som ni som huvudman har kostnader för. Det innebär att ni inte kan ansöka om det här statsbidraget för samma årsarbetstid som finansieras av andra statsbidrag.
Både anställd personal och inköpta tjänster samt tjänster eller anställningar som finansieras av andra stöd eller bidrag ska inkluderas.
Nej, statsbidraget söks och redovisas på huvudmannanivå. I det fall en huvudman har flera skolenheter är det således uppgifterna om årsarbetskrafter och elevantal för huvudmannen som helhet som ska anges i en ansökan eller redovisning. Hur beviljat statsbidrag sedan fördelas mellan skolenheter är upp till respektive huvudman att avgöra.
Det här är ett statsbidrag som är varaktigt till dess att regeringen meddelar något annat. Regeringens prioriteringar när det gäller statsbidragssatsningar förändras över tid och statsbidragen är riktade medel för att främja skolutvecklingen i den riktning som regeringen önskar. Statsbidragen kan därför inte användas som en grund för finansiering av verksamheten, utan ska ses som tillfälliga finansiella stöd som kan komma att försvinna.
Bidraget omfattar inte personalförstärkning av redan utbildade specialpedagoger, utan endast personalförstärkning av lärare som studerar till specialpedagog.
Om ni avser söka för kategorin lärare som deltar i fortbildning, så kan ni söka detta bidrag och fortbildningsbidraget för samma lärare, men det här statsbidraget kan endast sökas för tiden som läraren är i tjänst och arbetar. Ni ska alltså inte räkna med den delen av tjänsten eller arbetstiden som läraren använder till studier i antalet årsarbetskrafter, utan bara den tiden som läraren arbetar.
Senast uppdaterad 17 september 2025.