Till innehållet
Skolverket
searchSök

Rektors ledarhandlingar på skolor i områden med socioekonomiska utmaningar – nätverk

Du som är rektor på en skola i ett område med socioekonomiska utmaningar kan anmäla dig till ett nätverk för praktikgemenskap. där rektorer tillsammans med Skolverket undersöker hur rektors ledarhandlingar kan göra skillnad. Sista anmälningsdag var den 14 april 2025.

  • Rektor på en skola i ett område med socioekonomiska utmaning

  • Nätverksträffar från juni 2025 till och med juni 2026

  • Digitalt (med två fysiska träffar)

Call to action

Gå med i rektorsnätverk

Anmälan stängde den 14 april 2025.

Kriterier för urval:

  • Praktikgemenskapens målgrupp är rektorer på skolor i områden med socioekonomiska utmaningar
  • Anmälningsdatum
Information

Ledarhandlingar som gör skillnad i undervisningen

Skolverket har i samarbete med utvalda rektorer, skolchefer och forskare identifierat och prövat ledarhandlingar som kan göra skillnad i undervisningen. Vi öppnar nu ett nätverk för praktikgemenskap för rektorer som vill använda och pröva ledarhandlingarna. De ledarhandlingar som finns framtagna i nuläget är:

  • Arbeta strukturerat med resultatuppföljning
  • Effektiva samarbeten – se till att bli hållbar som rektor
  • Frigör elev- och föräldrakraft
  • Inför ett språkutvecklande arbetssätt – genom kollektivt lärande
  • Lär känna din verksamhet
  • Utveckla undervisningen genom lektionsobservationer och återkoppling

Digitala och fysiska träffar

Nätverket för praktikgemenskap pågår i ett första skede fram till juni 2026, och innehåller sex digitala och två fysiska träffar.

Digitala träffar via Teams

  • Den 15 april klockan 14.30–16.00.
  • Den 27 maj klockan 10.30–12.00.
  • Den 2 september klockan 10.30–12.00.
  • Den 13 november klockan 10.30–14.00.
  • Två träffar sker under våren 2026, tid och datum meddelas senare.

Fysisk konferens

  • Den 7–8 maj 2025: Scandic Continental, Stockholm. Deltagande i konferensen är kostnadsfritt. Deltagaren bekostar själv sin resa.
  • Konferens våren 2026, datum meddelas senare.

För att praktikgemenskapen ska främja reflektion och lärande tillsammans behöver du sträva efter att delta i samtliga träffar. Dessutom bör du avsätta tid mellan träffarna för att arbeta med ledarhandlingen i din verksamhet.

Huvudmannens stöd är viktigt. Du som deltar bör därför stämma av ditt deltagande med din närmaste chef, som också kommer att bjudas in i arbetet vid något tillfälle.

Belöning

Utveckla ditt ledarskap – gör skillnad i undervisningen

Genom att delta i nätverket får du möjlighet att fördjupa din praktik rektor tillsammans med andra rektorer, forskare och Skolverket. Du får pröva ledarhandlingar som visat sig kunna stärka undervisningen, samtidigt som du utvecklar din egen verksamhet.

Forskning och fördjupning
Senast uppdaterad 22 maj 2025.