Till innehållet
Till startsidan för skolverket.se
searchSök

Nationellt prov i svenska och svenska som andraspråk i årskurs 6

Det är obligatoriskt att genomföra det nationella provet i svenska och svenska som andraspråk i årskurs 6. Provet består av tre delprov.

Syfte

Syftet med nationella prov är att stödja en rättvis och likvärdig betygssättning. De nationella proven kan också bidra till att stärka skolornas kvalitetsarbete genom analyser av provresultaten i relation till betygs- och bedömningskriterier på skolnivå, huvudmannanivå och nationell nivå.

Om provet

Delprov A, muntlig framställning, består av två moment: Presentation och Samtal. Presentationen förbereds på lektionstid och framförs vid provtillfället. Samtalet förbereds däremot inte. Delprovet är samma för svenska och svenska som andraspråk, men bedömningsmatriserna skiljer sig åt.

Delprov B, läsförståelse, består av två moment, B1 och B2, och genomförs på två olika dagar. Delprovet prövar elevernas förmåga att avkoda och visa förståelse genom att till exempel kunna hitta information, tolka underliggande budskap samt reflektera över textens form. Delprovet är samma för svenska och svenska som andraspråk. I B1 ingår skönlitterära texter och i B2 sakprosa och dikter. Delprov B förbereds inte.

Delprov C, skriftlig framställning, består av två moment, C1 och C2, och genomförs på två olika dagar. C1 prövar elevens förmåga att skriva berättande text och C2 prövar elevens förmåga att skriva sakprosa. Delprovet är samma för svenska och svenska som andraspråk, men bedömningsmatriserna skiljer sig åt. Delprov C förbereds inte.

Material som skickas ut

Lärarmaterialet omfattar följande:

  • Häftet Bedömningsanvisningar Delprov B och C.

Elevmaterialet omfattar följande:

  • Elevhäftet Texter.
  • Elevhäftet Delprov B1 och elevhäftet Delprov B2.
  • Elevhäftet Delprov C1 och elevhäftet Delprov C2.

Provmaterialet för vårterminen skickas ut till skolorna vid ett tillfälle.

Muntligt delprov

Allt material för att genomföra delprov A finns i Skolverkets tjänst för bedömningsstöd och kartläggningsmaterial. Du behöver logga in och ha rätt behörighet för att kunna hämta materialet. Kontakta din rektor om du saknar behörighet.

Provperioden för det muntliga delprovet läsåret 2025/26 är avslutad och provmaterialet är inte längre tillgängligt.

Översikt

Översikt över provet

Delprov

Datum

Innehåll

Tidsåtgång

A

v 45-49 2025

Enskild presentation inför grupp

 

Gruppsamtal kring textuppläsning

Instruktioner + förberedelselektion inför momentet Presentation: 60–80 min per helklass

 

Genomförande av Presentation och Samtal: ca 30 min per grupp om 3 elever

B1

Ons 25 mars 2026

Läsförståelse av skönlitterära texter

80 min + instruktioner

B2

Fre 27 mars 2026

Läsförståelse av sakprosatexter samt dikter

80 min + instruktioner

C1

Ons 25 mars 2026

Skrivuppgift, berättande text

70 min + instruktioner

C2

Fre 27 mars 2026

Skrivuppgift, sakprosatext

60 min + instruktioner

Tillåtna resurser

Eleverna får ha tillgång till en- och tvåspråkiga ordlistor och ordböcker. Digitala ordlistor och ordböcker får användas förutsatt att eleverna inte har tillgång till några andra digitala sidor.

Användning av stavningsprogram och grammatikprogram är tillåten. Det är dock viktigt att se till att funktioner som gör automatiska korrigeringar är avstängda i stavnings- och grammatikprogram. Skolan bör även vara medveten om att vissa stavnings- och grammatikprogram kan hjälpa eleven i sådan omfattning att delprovet inte längre prövar de kunskaper och förmågor som avses att prövas. Den typen av program bör därför inte användas.

Digitala verktyg

Det är inte tillåtet för eleverna att använda mobiltelefoner vid provtillfället. Om eleverna använder dator eller annan digital enhet vid provtillfället ska skolan se till att

  • dessa inte kan kommunicera med internet eller med någon annan teknisk utrustning
  • inga uppgifter från provet överförs till digital form.

Digitala elevlösningar ska avidentifieras före bedömningen.

Det är tillåtet att spara digitala elevprestationer i digitalt format.

Anpassningar

För en elev med funktionsnedsättning eller läs- och skrivsvårigheter kan vissa anpassningar behöva göras inför provgenomförandet. Det är rektorn som beslutar om anpassningar. Anpassningarna behöver förberedas i god tid före provgenomförandet.

Utgångspunkterna för att göra anpassningar är följande:

  • Anpassningen bör föregås av en omsorgsfull analys med hänsyn tagen till vad provet prövar och elevens förutsättningar.
  • Det är viktigt att skolan genomför anpassningen så att provet fortfarande prövar de kunskaper och de förmågor som respektive delprov avser att pröva.
  • Det finns inte något som reglerar att en elev måste ha en formell diagnos för att man ska kunna anpassa genomförandet av ett nationellt prov.
  • Inför ett beslut om anpassning är det viktigt att du som lärare informerar eleven och eventuellt elevens vårdnadshavare om vad som prövas i provet, vad anpassningen innebär och hur resultatet ska beaktas.
  • De nationella proven är obligatoriska, men om det finns särskilda skäl kan rektorn besluta att en elev undantas från att genomföra ett delprov eller ett prov. Observera att alla delprov måste genomföras för att eleven ska få ett provbetyg.

Det är endast genomförandet som kan anpassas, inte bedömningen. Provet ska bedömas enligt bedömningsanvisningarna.

Exempel på anpassningar

Det finns anpassningar som är möjliga att göra i samband med det nationella provet i svenska och svenska som andraspråk i årskurs 6 utifrån en analys av den enskilda elevens förutsättningar och vad provet avser att pröva.

För elever med blindhet kan provmaterial beställas i punktskrift eller Textview. Mejla till nationellaprov@skolverket.se

Delprov B

  • Momenten B1 och B2 kan genomföras i mindre grupp.
  • Eleven kan få utökad tid.
  • Eleven kan få tillgång till hjälpmedel som exempelvis förstorad text.
  • Elever kan få skriva ner lösningarna på dator eller annan digital enhet.
  • Flera raster kan läggas in. B1 och B2 måste dock genomföras på fastställd provdag.

Delprovet prövar elevernas förmåga att läsa, både avkoda och förstå, vilket medför att eleverna inte ska lyssna på texter och uppgifter.

Delprov C

  • Momenten C1 och C2 kan genomföras i mindre grupp.
  • Eleven kan få utökad tid för genomgången.
  • Eleven kan få utökad skrivtid.
  • Flera raster kan läggas in. C1 och C2 måste dock genomföras på fastställd provdag.

Instruktioner inför genomförandet

För att informera eleverna om provets syfte och genomförande ska du genomföra en introduktionslektion inför delproven, en för delprov A och en för delprov B och C.

Introduktionslektion inför delprov B och C

Planera in en lektion på cirka 30–40 minuter för introduktion av delproven en till två veckor före provdatum för delprov B1 och C1. Läs igenom kopieringsunderlaget Information till eleverna – delprov B och C med eleverna. Kopieringsunderlaget ger eleverna tydlig information om provet och hur det ska genomföras så att de kan känna sig förberedda. I underlaget finns även information om och beskrivning av provets tema. Samtala kort om betydelsen av temat med eleverna. Efter genomläsningen bör eleverna få möjlighet att ställa frågor. Eleverna får ta med sig kopieringsunderlaget hem.

Ladda ner kopieringsunderlag

Kopiera underlaget till eleverna så att de får varsitt exemplar.

Kopieringsunderlaget publiceras vecka 10.

Instruktioner vid provtillfället

Delprov B

B1

Dela ut elevhäfte Texter och elevhäfte Delprov B1 till eleverna. Be dem skriva namn på elevhäfte Delprov B1.

Informera eleverna om att

  • de har 80 minuter på sig att läsa texterna och lösa uppgifterna
  • de först ska läsa det första romanutdraget (s. 3–6) och därefter läser de det andra (s. 7–11). Inga andra texter i häftet får läsas.
  • det är viktigt att de läser uppgifterna och alla svarsalternativ i flervalsuppgifterna noga
  • endast ett av alternativen i flervalsuppgifterna är rätt så de ska bara sätta ett kryss per uppgift
  • det är tillåtet att använda en- och tvåspråkiga ordlistor och ordböcker.

Be eleverna slå upp sidan 3 i texthäftet och sätta i gång med provet. Samla in allt material efter genomfört prov.

B2

Dela ut elevhäfte Texter och elevhäfte Delprov B2 till eleverna. Be dem skriva namn på elevhäfte Delprov B2.

Informera eleverna om att

  • de har 80 minuter på sig att läsa texterna och lösa uppgifterna
  • de först ska läsa texten på sidan 14 och därefter den andra texten på sidan 16 och sedan den tredje texten på s. 18–19. Sist läser de dikterna som finns på texthäftets mittuppslag (s. 12–13). Eleverna måste alltså bläddra tillbaka i häftet.
  • det är viktigt att de läser uppgifterna och alla svarsalternativ i flervalsuppgifterna noga
  • endast ett av alternativen i flervalsuppgifterna är rätt så de ska bara sätta ett kryss per uppgift
  • det är tillåtet att använda en- och tvåspråkiga ordlistor och ordböcker.

Be eleverna slå upp sidan 14 i texthäftet och sätta i gång med provet. Samla in allt material efter genomfört prov.

Delprov C

C1

Dela ut elevhäfte Delprov C1 till eleverna. Använd cirka tio minuter till att göra följande med eleverna:

  • Läs instruktionen till skrivuppgiften tillsammans med eleverna och svara på deras frågor.
  • Förklara att bilderna fungerar som inspiration. Texten eleverna skriver behöver inte utgå från bilderna utan eleverna kan använda dem om de vill.

Informera eleverna om att

  • de har 70 minuter på sig att skriva sin berättelse
  • det är tillåtet att använda en- och tvåspråkiga ordlistor och ordböcker
  • alla ska ha samma rubrik på sin berättelse. Skriv uppgiftens rubrik på tavlan.

C2

Dela ut elevhäfte Delprov C2 till eleverna. Använd cirka tio minuter till att göra följande med eleverna:

  • Läs instruktionen till skrivuppgiften tillsammans med eleverna och svara på deras frågor.
  • Förklara att bilderna fungerar som inspiration. Texten eleverna skriver behöver inte utgå från någon av bilderna utan eleverna kan använda dem om de vill.

Informera eleverna om att

  • de har 60 minuter på sig att skriva sin text
  • det är tillåtet att använda en- och tvåspråkiga ordlistor och ordböcker
  • de ska använda det alternativ som de valt att skriva om som rubrik. Skriv det på tavlan.

Bedömning

Bedömningsanvisningarna delas ut till dig som lärare efter genomförandet av delprov C2.

Delprov B

För bedömningen av de båda momenten i delprov B används bedömningsmallen i häftet med bedömningsanvisningar.

Delprov C

För bedömningen av de två skriftliga momenten i delprov C används beskrivningar av uppgifterna, bedömningsmatriser, två för ämnet svenska och två för ämnet svenska som andraspråk, kommentarer till matriserna samt exempel på bedömda elevlösningar på olika nivåer. Exemplen är autentiska och analyseras utförligt i bedömningskommentarer.

Resultat och provbetyg

För varje uppgift i de olika delproven finns ett givet antal poäng som är möjliga att uppnå. Utifrån kravgränser omvandlas totalpoängen från samtliga delprov till ett provbetyg. Information om hur det går till finns i bedömningsanvisningarna. Eleven behöver genomföra alla delprov för att få ett provbetyg. I årskurs 6 motsvarar varje delprov en tredjedel av provbetyget.

Provbetyget baseras på provresultatet som helhet utan specifika krav på att eleven ska uppnå ett visst antal poäng på varje delprov. Sammanvägningen till ett provbetyg följer andra principer än de som gäller när du sätter terminsbetyg. Du ska särskilt beakta resultatet på ett nationellt prov vid betygssättningen.

Nationella provets betydelse för betyget

På provgruppens webbplats kan du läsa mer om provbetygsmodellen för de nationella proven i svenska och svenska som andraspråk i årskurs 6.

Nationellt prov årskurs 6, Uppsala universitets webbplats

Rapportera in provresultat

Provresultaten samlas in av Statistikmyndigheten SCB.

Mer information om insamlingen finns i bedömningsanvisningarna och på sidan Rapportera in provresultat.

Rapportera in provresultat

Provgruppen gör även en insamling av ett urval av elevprestationer. Instruktioner för hur insamlingen går till finns i häftet Bedömningsanvisningar.

Lärarenkät

Du som har genomfört provet med elever får lämna synpunkter på provet och gör detta genom att fylla i en digital lärarenkät. Enkäten är öppen till och med den 18 juni.

Lärarenkät, Uppsala universitets webbplats

Provets konstruktion

De nationella proven i svenska och svenska som andraspråk konstrueras av Uppsala universitet på uppdrag av Skolverket. Detta arbete sker i nära samarbete med verksamma lärare, lärarutbildare och forskare. Proven prövas ut bland ett stort antal elever och lärare för att säkerställa att de fungerar som det är tänkt.

Det nationella provet i årskurs 6 är konstruerat utifrån kursplanerna för svenska och svenska som andraspråk. Dessa ämnen har ett likartat men inte identiskt innehåll. Provet prövar så långt det är möjligt hur eleven uppnått det syfte som kursplanen tar upp och som ingår i ämnena svenska och svenska som andraspråk.

Det är inte möjligt att pröva alla delar i en kursplan i ett nationellt prov. Då skulle provet bli alltför omfattande. De nationella proven prövar därför utvalda delar av det som eleverna enligt kursplanerna ska få möta i undervisningen.

På provgruppens webbplats kan du läsa mer om urvalet i provet i svenska och svenska som andraspråk i årskurs 6.

Nationellt prov årskurs 6, Uppsala universitets webbplats

Senast uppdaterad 21 januari 2026.