För att lyckas med ett skolutvecklingsarbete behöver många olika roller vara delaktiga. Man brukar prata om skolans styrkedja där olika beslutsnivåer länkas samman. Det är också viktigt att arbetet är förankrat och utgår från verksamhetens behov.
I det här materialet får du ett exempel på hur verksamhetens behov kan lyftas i styrkedjan och leda till ett kollegialt kompetensutvecklingsarbete.
Materialet består av en film och diskussionsfrågor. Målgrupp är lärare, rektorer och representanter för huvudman. Arbetet med materialet tar ungefär 1-1,5 timmar. Det krävs inga särskilda förkunskaper för att arbeta med materialet.
Materialet är framtaget för deltagare inom Skolverkets riktade insats för skolans digitalisering.
Detta material består av en film och diskussionsfrågor. Ni behöver planera in ett tillfälle för kollegialt lärande. Tidsåtgången beräknas till cirka 60-90 minuter. Använd förslagsvis materialet under en arbetsplatsträff, en rektorskonferens eller annat tillfälle när kollegiet träffas. Utse någon som leder samtalet och någon som dokumenterar.
Ni kan antingen titta på filmen i förväg inför mötet eller så startar ni med att titta på filmen tillsammans.
Arbeta därefter med diskussionsfrågorna enligt modell EPA (enskilt, par, alla).
a) Fundera enskilt kring diskussionsfrågorna, dokumentera gärna dina tankar exempelvis på notisblock.
b) Samtala om diskussionsfrågorna parvis.
c) Dela med er av era tankar för hela gruppen. Ha en sammanfattande gruppdiskussion där ni antecknar vad ni behöver ta med er och arbeta vidare med samt vad ni behöver föra vidare till andra i er verksamhet.