Du som är anställd som lärare i samiska – stärk din kompetens
Utbildningen vänder sig både till dig som är legitimerad lärare men saknar behörighet i samiska, och till dig som saknar lärarutbildning men har kunskaper i samiska.
-
För lärare i samiska
-
7,5 högskolepoäng
-
Universitet – distans med fåtal träffar
-
Ansök till vårterminen senast 10 januari 2025
Ansökan öppen vårterminen 2025
Ansök till vårterminen senast 10 januari 2025.
Du ansöker hos Sámi allaskuvla Länk till annan webbplats.
Du måste ha ett godkännande från huvudmannen för att få gå utbildningen.
Om kursen samisk språkdidaktik med fokus på grundläggande läs- och skrivfärdigheter
Kursen behandlar samisk språkdidaktik med fokus på olika läs- och skrivdidaktiska förhållningssätt, elevers läs- och skrivutveckling samt hur läs- och skrivaktiviteter kan kopplas till undervisning i andra ämnen.
Utbildning för lärare i samiska
Utbildningen vänder sig till dig som är verksam som lärare (hel- eller deltid) och anställd av en huvudman (kommunen, Sameskolstyrelsen eller skolans styrelse om det är en fristående skola) i Sverige. Du undervisar i något av följande ämnen: samiska på Sameskolan, samiska som modersmål eller samiska som moderna språk.
På kurssidan hos Sámi allaskuvla kan du se filmer och få information om utbildningen på nordsamiska, lulesamiska, umesamiska och sydsamiska.
Inga förkunskaper krävs
Det krävs inga förkunskaper men du ska uppfylla ovan krav.
Fyra kurser med totalt 30 högskolepoäng
Utbildningen består av fyra fristående kurser. Varje kurs består av 7,5 högskolepoäng (alla fyra kurser ger sammanlagt 30 högskolepoäng). Kurserna anordnas löpande.
Nu kan du ansöka till kursen samisk språkdidaktik med fokus på grundläggande läs- och skrivfärdighet.
Du kan få ökad behörighet
Om du har en lärarutbildning kan du söka behörighet som modersmålslärare i samiska efter att du avslutat utbildningen. Du behöver ta 30 högskolepoäng för att söka behörighet.
Det är fantastiskt att få studera i samisk kontext. Utbildningen har stärkt mig som pedagog i mitt yrkesutövande och i min roll som samisk språklärare.
Annmari Andersen, lärare och student
Kontakt
Har du frågor om utbildningen är du välkommen att kontakta oss:
-
Stöd i arbetet
Undervisa i nationella minoritetsspråk
-
Stöd i arbetet
Resurser för undervisning i modersmål